Gild muutis meelt ja otsustas anda
kommentaare nendega seotud Aserbaidžaani kinnisvaraprojekti kohta, kus on kinni
260 miljonit krooni Eesti äriliidrite raha eesotsas Marcel Vichmanniga ja Hans
H. Luigega.
Nimetatud projektist ja president Toomas Hendrik Ilvese abist kirjutas eelmisel reedel ilmunud Äripäev artiklis „
Ilvese päästeoperatsioon“ ning esmaspäevane Äripäev artiklis „
Investorid nõuavad Gildilt edukustasu tagasi“.
Gildil on tekkinud konflikt Aserbaidžaani investeerinud Eesti äriliidritega. Viimased süüdistavad võlakirjaemissiooni korraldanud Gildi põhjendamatult kõrge edukustasu võtmises. Osa investoreid ei usu ka, nagu oleks projekti vedanud Gildiga seotud inimesed paigutanud ise arendusse 52 miljonit krooni, nagu seisab aruandes.
Möödunud nädalal Gild seda teemat kommenteerida ei soovinud. Täna edastasid nad aga Äripäevale Rain Tamme selgitused. Põhjuseks võib-olla see, et Hans H Luige omanduses olev Eesti Ekspress võib kirjutada homme Aserbaidžaani-projektist, kus Äripäeva andmetel on Luigel praegu kinni mitukümmend miljonit krooni.
Rain Tamme kommentaar on järgmine:
“Aserbaidžaani investeerimisprojektis oli Gild emitendi nõustaja (st nõustas emitenti võlakirjaemissiooni läbiviimisel), projekti, sh. võlakirjadest tulenevate nõuete eest vastutab emitent. Meie aitasime leida need kutselised investorid, kes on valmis investeeringut tegema. Emissioon märgiti edukalt täis ning emitendi edasise tegevuse eest Gild ei vastuta ega ole kunagi ega kusagil lubanud vastutada. Samamoodi nagu Ekspressi IPO korraldaja ei vastuta nüüd Ekspressi juhtimise ega tänase aktsia hinna eest.
Projekti investorid on professionaalsed investorid. Kõik projekti investeerinud isikud kinnitasid oma allkirjaga, et nad on analüüsinud, aru saanud ja aktsepteerinud projektiga kaasnevaid riske. Riske kirjeldati investoritele põhjalikult ja selgelt.
GILDil ei olnud kohustust teha projekti due diligence´i, see kohustus aga oli investoritel endil. GILDil oli hoolsuskohustus ainult oma kliendi ehk emitendi ees.
Suuremad investorid omavad ise juba pikemat aega tegelikku kontrolli emitendi üle. Oleme aidanud oma parimate võimalustega investoreid, kuid tundub, et meie heausksust kuritarvitatakse."
Seotud lood
Äripäevale laekunud info, et Eesti Raudtee uueks nõukogu esimeheks saab Arti Arakas ei pea rahandusminister Jürgen Ligi sõnul paika. Tegelikult saab nõukogu esimeheks Viljar Arakas.
Gild Arbitrage'i äripartner Armeenia
kaevanduslitsentside valdusfirmas on lisaks teadmata omanikega offshore-firmale
Armeenia presidendi nõuniku ja endise ministri poeg.
Ekspress Grupi suuromanik Hans H. Luik
ütles eile ETV saates, et pea 850 miljonit krooni portaali Delfi eest, võis olla
veidi liiga soolane, kuid Delfi ostust tekkinud võlad teda riigi suurimaks
võlglaseks kindlasti ei tee.
Meediaärimees ja Äripäeva rikaste TOPis 18.
kohal olev Hans H Luik möönab, et Gild on tõmmanud alt eestlasi
paljudel turgudel, ennast peab ta heauskseks investoriks, keda pügati.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.