Briti ärilehe Financial Times Lex kolumn
kirjutab Läti fikseeritud valuutakursis ümber käivast debatist, tõdedes, et
vähemalt niipalju on sellest kasu olnud, et see on andnud teistele Ida-Euroopa
riikidele aega ja võimalust end Lätist diferentseerida ja distantseerida.
Nii ei toonud Läti võlakirjaoksjoni läbikukkumine läinud nädalal enam massilist pagemist kogu regioonist. Vastupidi – Leedu 1,5 miljard dollari suurune võlakirjaemissioon märgiti üle. „Kui Läti täna devalveeriks, ei oleks sellel enam nii laastavad tagajärjed,“ kirjutas leht.
Läti devalveerimise korral võiks piirkonna teiste riikide maksejõuetuse kindlustamise hind küll kasvada (CDS), kuid enam mitte sadade punktide võrra võid mõnekümne punkti võrra, arvab leht. Ka Poola zlott võib odavneda, kuid mitte dramaatiliselt. Ning teised fikseeritud kursiga riigid suudavad ehk kohest devalveerimist vältida, et näha, kas ja kuivõrd Läti puhul sellest kasu on. Ja kui on, siis sama teha.
Devalveerimine oleks Lätile šokk, selles pole kahtlust. Seda oleks aga vaja mitte niivõrd ekspordi konkurentsivõime seisukohast, kui selleks, et riiki kapitali meelitada. Praegu hoiab devalveerimise risk ja ebakindlus investorid eemale. Devalveerimine tooks kulutaseme alla, looks eeldused kasvu taastumiseks ning nii naaseksid ka investorid.
Kuna „nakkusoht“ on vähenenud, võib ka rahvusvaheliste laenuandjate vastuseis devalveerimisele olla vähenemas, kirjutas Lex.
Seotud lood
Oma viimases hinnangus Läti riigi
jõupingutustele rahvusvahelise abilaenu tingimuste täitmisel ning kohanemisel
majanduse järsu langusega, on IMF skeptiline Läti lootuste osas euro kiiresti
kasutusele võtta.
Rahvusvaluuta säilimiseks peab Läti täima
oma lubadused. Naaberiigis toimuv Eesti majandust pea peale aga ei pööra, märkis
rahandusminister Jürgen Ligi.
Rootsi krooni kurss kukkus euro vastu, kuna
Rootsi peaministri Fredrik Reinfeldti sõnul valitseb Läti majanduses suur
tasakaalustamatus – turuosalised tõlgendasid seda, et Rootsi pangad
kaotavad oma investeeringutelt Balti riikidesse raha.
Oma viimases hinnangus Läti valitsuse
tegevusele majanduse järsu langusega kohanemisel ning rahvusvahelise abilaenu
tingimuste täitmisel, märgib IMF, et strukturaalsete reformidega pole seni veel
kuigi kaugele jõutud.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.