Täna avaldatud kolme Balti riigi ning Venemaa ja Poola majandusprognoosis kirjutab Nordea pank Eesti kohta, et eurole üleminek aastal 2011 „on veel reaalne“, kuid et euro üksi Eesti majanduse probleeme ei lahenda.
Tuleval aastal prognoosib Nordea pank Eestis veel SKP languse jätku 1,5% võrra pärast 14,5% suurust langust 2009. aastal. Suurimaks piduriks majanduse toibumisel on nõrk sisenõudlus, mis jätab mõõnama jaekaubanduse, samas kui ekspordis ja tööstustoodangus on kuude statistikas juba stabiliseerumise märke.
Tuleva aastal võtab majanduskasv siiski ekspordi vedamisel hoogu – lähiaastatel sõltub Eesti majanduse käekäik eelkõige maailmamajanduse ning eriti Skandinaavia riikide majanduse toibumisest. Laenukasv on juba sisuliselt nullis, sellest enam täiendavat tagasilööki ei tule.
Investeeringud ja tarbimine, mis on Eestis kriisiga kukkunud vastavalt 2006. ja 2004. aasta tasemele, enne 2011. aastat oluliselt ei toibu, kirjutab Nordea. Tööpuudus jätkab kasvu - selle aasta 14,5 protsendilt tõuseb tööpuudus Nordea prognoosi järgi Eestis tuleval aastal 17,5%le ja hakkab langema alles 2011. aastal.
Eurole üleminek aastal 2011 on jätkuvalt realistlik unistus, hindab Nordea, ehkki hoiatab, et selle stsenaariumiga on seatud arvestatavad riskid. Puhvrid eelarves on liiga õhukesed, mistõttu ootamatu kulutuste kasv või arvatust suurem langus võib hõlpsasti unistused tühjaks teha. Tänavu prognoosib Nordea Eestis 3% suurust eelarvedefitsiiti, tuleval aastal aga 3,2%.
Pank tunnustab Eesti palkade kiiret kohanemist, mis on konkurentsivõime taastumiseks hädavajalik, ning eelarvepoliitikat, mis on eelarvedefitsiidi hoidnud oluliselt parema kontrolli all kui paljudes teistes riikides.
Balti riikidest esimesena euroga liitumine tõstaks Eesti mainet investorite silmis ning aitaks usalduse paranemise kaudu majanduse kiiremini jalule. Euroga liitumine praeguse vahetuskursi alusel ei aitaks aga kuigivõrd Eesti konkurentsivõimet tõsta, märgib Nordea. Nii tuleb jätkata nii strukturaalseid reforme kui kulude kärpimist. Eurole üleminek ei ole Eesti majanduse probleemidele kiire lahendus, hoiatab pank.
Suurim risk Eesti kroonile tuleb Lätist. Sealne devalveerimine suurendaks usaldamatust kogu regiooni vastu. Samas - mida tõelisemaks muutub eurokriteeriumide täitmine, seda olulisem on stabiilse vahetuskursi püsimine, kirjutab pank.
Seotud lood
Täna avaldatud majandusprognoosis kolme Balti riigi, Poola ja Venemaa kohta kirjutab Nordea pank, et ehkki maailmamajanduses on olukord panga suvisest prognoosist arvates märkimisväärselt paranenud, on Balti riikide majanduse väljavaated jätkuvalt kahvatud.
Täna liitus analüütikutega, kes prognoosivad 2011. aasta 1. jaanuaril Eestis euro käibelevõttu, ka Maailmapanga Poola ja Balti riikide divisjoni juht.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.