Eesti Omanike Keskliidu arvates näitavad konkurentsiameti analüüsi tulemused selgelt, et Tallinna Vesi on rikkunud ühisveevärgi- ja kanalisatsiooni seadust.
Konkurentsiameti analüüsi kohaselt on Tallinna Vesi alusetult rikastunud ja seaduse järgi võib alusetust rikastumisest saadu tagasi nõuda, teatas keskliit.
Konkurentsiameti hinnangul oli 2008. aastal Tallinna Vee varade tootlikkus 18,1%, kuigi monopoli põhjendatud tulukus peaks järelevalveorgani hinnangul olema maksimaalselt 8,3%.
Eesti Omanike Keskliidu peasekretäri Taavi Madiberki sõnul tuleneb järelevalveorgani analüüsist, et Tallinna Vee 2008. aasta 296miljonilisest puhaskasumist on ebaseaduslikult ning tarbijate huve kahjustades teenitud vähemalt 160 miljonit krooni. 2007. ja 2006. aastal jäi tarbijate arvel seadusevastaselt teenitud tulu samasse suurusjärku. Seega on kolme aasta jooksul tarbijatelt nõutud üleliia vähemalt 400 miljoni krooni.
Seadus lubab välja nõuda kolme aasta jooksul tekitatud kahju ning tahtliku rikkumise korral ulatub kahjunõue isegi kaugemale.
Omanike Keskliit ei nõustu konkurentsiameti seisukohaga, et monopoolse seisundi kuritarvitamisel ja tarbijate huvide kahjustamisel pole järelevalveorganil õigust ega kohustust sekkuda rikkumise lõpetamiseks.
Liit on juba selle aasta kevadel esitanud Tallinna Vee kohta kaebuse nii konkurentsiametile kui ka õiguskantslerile, kuid menetlused on veel pooleli.
Arvatavasti pole loota järelevalveorganitelt otsustavat tegevust monopoli ohjeldamisel. Omanike Keskliidul tuleb luua pretsedent ning minna Tallinna Vee vastu tsiviilhagiga ja Tallinna linna vastu halduskaebusega kohtusse. Kohtutee eesmärk on eelkõige alandada veeja heitvee hinda kõigi tarbijate jaoks ning nõuda eelnevatel aastatel alusetult omandatu tagastamist.
Tallinna Vesi teatas, et konkurentsiameti pealiskaudne ja puudulikul informatsioonil põhinev analüüs Tallinna Vee kasumlikkusest ei arvesta ettevõtte äritegevuse olulisi aspekte.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tallinna Vee majandustegevust analüüsinud konkurentsiamet jõudis järeldusele, et ettevõtte rakendatav veeteenuse hind ei ole kooskõlas ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni seadusega, kuna see tagab ettevõtjale põhjendamatult suure tulukuse.
Tallinna Vee juhatuse esimehe Ian Plenderleithi sõnul ei saa Tallinna Vesi konkurentsiameti soovile vaatamata 2005. aastal investoreile antud lubadusi eirata.
Konkurentsiameti pealiskaudne ja puudulikul informatsioonil põhinev analüüs Tallinna Vee kasumlikkusest ei arvesta ettevõtte äritegevuse olulisi aspekte, seisab Tallinna Vee vastuses konkurentsiameti pressiteatele.
Monopolide ohjeldamise seaduseelnõu me
kommenteerima ei kiirustaks, sest samal ajal on algatatud ka
keskkonnaministeeriumi poolt sarnase sisuga seaduseelnõu, mis samuti väärib meie
tähelepanu, ütles ASi Tallinna Vesi kommunikatsioonijuht Priit Koff.
Kinnisvaraturul on mitmeid põnevaid riike, kuhu Eesti investorid on oodatud. Üks selliseid linnu on Dubai. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annab kinnisvarasse investeerijatele põhjust rõõmustamiseks, ütles Skover Kinnisvara OÜ juht Sanders Skorik.