Finantsinspektsioon tuvastas, et Gild Arbitrage on eksitanud osakuomanikke ja avalikkust Armeenia väärismetallide kaevandusõiguste omandamise suhtes, kuna omandatud litsentsid andsid esialgu ainult õiguse varude uurimiseks.
Finantsinspektsiooni järelevalvemenetlus tõi kaasa muudatused GILD Fund Managementi tegevuses, mis peaksid tulevikus tagama osakuomanike huvide igakülgse ja piisava kaitse AS GILD Arbitrage'i riskikapitalifondi valitsemisel, teatas inspektsioon.
Ühtlasi karistas järelevalve fondivalitsejat GILD Fund Managementi fondi investeeringute kohta valeinformatsiooni esitamise ning avalike aruannete mitteõigeaegse esitamise eest väärteo korras rahatrahviga.
"GILD Arbitrage’i riskikapitalifond kohta on jagatud finantsinspektsioonile, avalikkusele ning osakuomanikele suunatud dokumentides eksitavat teavet, samuti on jäetud õigeaegselt avalikustamata kohustuslikud aruanded. Fondivalitseja peab oma tegevuses olema täpne ja üheselt mõistetav," selgitas finantsinspektsiooni juhatuse esimees Raul Malmstein.
Teabe esitamine osakuomanikele ja avalikkusele GILD Arbitrage`i riskikapitalifondi arvel Armeenia väärismetallide kaevandusõiguste omandamise kohta on osutunud eksitavaks. Finantsinspektsiooni hinnangul andsid omandatud litsentsid esialgu õiguse üksnes varude uurimiseks, eesmärgiga hiljem taotleda endale nende varade suhtes ka kaevandusõigused.
Sellele vaatamata viidati või anti mitmetes osakuomanikele saadetud dokumentides mõista, nagu oleks riskikapitalifond omandanud Armeenias väärismetallide kaevandamise õigused.
Finantsinspektsioon on seisukohal, et GILD Arbitrage`i riskikapitalifondi osakuomanikele teabe esitamisel oleks tulnud üheselt mõistetavalt avada kõnealuste litsentside sisu. Tänaseks on fondivalitseja edastanud investoritele varasemalt avaldatud informatsiooni parandused ja täpsustused.
"GILD Fund Managementi poolt tehtud organisatoorsed muudatused, sealhulgas seniste omanike poolt kontrollist loobumine fondivalitsejas ning muudatused fondivalitseja juhtkonnas peavad suurendama usaldust GILD Arbitrage riskikapitalifondi suhtes, mis on majanduslikult viidud raskesse seisu," märkis finantsinspektsiooni juhatuse esimees Raul Malmstein.
GILD Fund Managementile finantsinspektsiooni poolt määratud rahatrahvi suuruseks on 250 000 krooni. Finantssektori trahvimäärad on sätestatud sarnaselt üldiste trahvimääradega ehk trahvisumma maksimaalseks piirmääraks on Eesti seaduste järgi ka finantsvaldkonnas 500 000 krooni.
Finantsinspektsioon on jätkuvalt seisukohal, et finantssektori väärtegude puhul oleks mõistlik ja otstarbekas kohaldada oluliselt kõrgemaid trahvimäärasid.
Seotud lood
Äripäevale laekunud info, et Eesti Raudtee uueks nõukogu esimeheks saab Arti Arakas ei pea rahandusminister Jürgen Ligi sõnul paika. Tegelikult saab nõukogu esimeheks Viljar Arakas.
Ärimees Marcel Vichmann paigutas juba 2008. aastal Armeenia kullavarude uurimise litsentsidesse Gildiga pea samaväärse hulga laenuraha.
Ärinaine, ajakirja Mood väljaandja Tiiu Järviste, kes on Gild Arbitrage'i riskifondi investor, ütles eile, et tunne fondi tuleviku osas on üsna lootusetu.
Eesti esimene riskifond Gild Arbitrage likvideeritakse – fondi üle võtnud Tõnu Pekk ei suutnud kastaneid tulest välja tuua.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.