Eile oma Briti kolleegiga pankade hiigelboonuste maksustamist arutanud Rootsi rahandusminister Anders Borg ei välista, et ka Rootsi võib - nii nagu Suurbritannia - boonused maksu alla panna.
„See on ühine probleem,“ nentis Borg ajalehele Dagens Industri, lisades, et see on „väga provotseeriv“, et pangad jätkavad suurte boonuste väljamaksmist.
„Kui nad jätkavad sellist provokatiivset käitumist ja maksavad suuri tasusid ajal, mil tulusus on väga sõltuv avaliku sektori abist, viib see selleni, et me nii rahvusvahelisel tasandil kui Rootsis peame uuesti kõne alla võtma karmimad reeglid,“ ütles Borg.
ELi eesistujariik Hispaania on pankurite boonustest prioriteedi teinud. Seni on teemaga Borgi sõnul kõige tõsisemalt tegeletud Rootsis, Suurbritannias, Prantsusmaal ja USAs.
Suurbritannias pankurite boonustele kehtestatud ühekordset 50% suurust maksu Borg päris heaks mudeliks ei pea, kuid ei välista, et Rootsigi võib boonused maksustada.
Ka Rootsi finantsinspektsioon (FI) on oma tooni boonuste suhtes käredamaks muutnud.
SEB on boonusteks kõrvale pannud ligi 1,5 miljardit Rootsi krooni, ehkki läinud aasta esimese kolme kvartali kasum kahanes eelnenud aasta 6,5 miljardilt Rootsi kroonilt 890 miljonile. Swedbank, mis sai samal perioodil 8,7 miljardit Rootsi krooni kahjumit, on boonusteks eraldanud 400 miljonit Rootsi krooni.
Rootsi FI juht Per Hakansson kritiseerib, et boonuseid plaanides pole pangad arvestanud selle aasta algusest boonustele kehtima hakanud karmimate reeglitega. „Boonuseid planeerides ei tule aluseks võtta üksnes konkreetse isiku või üksuse tulemust, vaid kontserni tulemust tervikuna,“ ütles Hakansson DI-le.
Swedbanki kommunikatsioonidirektor Thomas Backteman pareerib aga, et panga seisukoha järgi pole mingit otsest keeldu, mis ei luba pangal boonuseid maksta, kui kontsern tervikuna kahjumis on. „Panga kõik osakonnad ei ole kahjumis. Meie investeerimispanganduse üksus Swedbank Markets on aasta esimese kolme kvartaliga saanud parema tulemuse kui eelnenud kahel aastal. Kui nad sellise hea tulemuse saavutavad, on oluline töötajaid premeerida,“ ütles Backteman.
Pankade otsused boonuste kohta on aga alles tegemata. „Kahjumit arvestades tulevad need ilmselt madalamad kui tavaliselt,“ möönis Backteman..
Seotud lood
Rootsi pankadel tuleb Rootsi finantsinspektsiooni uute reeglite järgi 60% töötajale määratud boonusest välja maksta alles kolme aasta pärast, et vähendada motivatsiooni jahtida vaid lühiajalist tulu.
Swedbank teatas täna, et ei maksa 2009. aasta eest oma töötajatele boonuseid, kui see ei lähe vastuollu töötaja töölepinguga.
Rootsi suured pangad kritiseerivad Rootsi finantsinspektsiooni kava kehtestada boonustele Rootsis rangemad reeglid kui Euroopa Liit seda nõuaks.
Finantskriisis kõige kõvemini vankunud Swedbank valmistub kevadiseks boonuste sajuks – Rootsi päevaleht Svenska Dagbladet rehkendab, et boonused küünivad kuni 200 miljonile Rootsi kroonile hoolimata panga suurest kahjumist ja riigi abi kasutamisest.
Rail Balticu Ülemiste terminali ehitustööd käivad: mitmed töövõtjad on juba kaasatud ja õige pea kuulutatakse välja veel neli hanget. Peagi alustatakse jalakäijate rõõmuks ka T1st Ülemiste Keskuseni viiva tunneli ehitamisega.