Töötukassa töövihikuhanke võitis kõikide osaliste üllatuseks metsavarumisfirma, kes iialgi polnud trükkimistööd teinud ning kelle pakkumine oli üks kallimaid. Vähe sellest, firma juht ja hanke eest vastutanud töötukassa töötaja on head tuttavad.
Mullu suvel korraldas töötukassa hanke, millega soovis osta 12 000 töövihikut koos selle kujundamise ja kohaletoimetamisega töötukassa kontoritesse üle Eesti. Hanke eest vastutavaks määrati töötukassa programmijuht Hannula Menning.
Pakkumise esitas üheksa ettevõtet, kelle seast napsas võidu valdkonnas täiesti tundmatu Topwood. Võitnud pakkumine oli rohkem kui poole kallim teisele kohale jäänud ettevõtte pakkumisest. Kui Topwood küsis vihikute eest 140 000 krooni, siis 0,1 punktiga teisele kohale jäänud Puffet Invest kõigest 61 000, hankes osalenud La Pub aga 66 000 krooni.
Maksuvõlg polnud töötukassale probleemiks
Kui töövihikuhanke kaotajad uudishimust võitnud ettevõtte nime internetti toksisid, tabas neid üllatus - tegemist on Aegviidu eramajja registreeritud metsavarumisettevõttega. Kui nüüd, pool aastat hiljem töövihikuhanke kohta osalenud ettevõtetelt kommentaari küsides neile esimese hooga hange ei meenugi, siis öeldes "metsavarumisfirma", lööb kohe pildi klaariks ja võtab suu naerule.
"See oli pretsedenditu juhtum," muheleb hankes osalenud Kontuur LB juht Ants Lusti. "Kui metsatöötleja hakkab tegelema taolise asjaga, siis on see kummaline. See oli ilmselge susserdamine," lisab ta.
Tartu turundusfirma La Pub turundusjuhi Mereli Kivi sõnul olid nemadki üllatunud, et metsavarumisfirma hanke võitis. "Eks see üllatusi tekitas," ütleb Kivi. Ta meenutab, et selle hanke puhul tõusis päevakorda ka Topwoodi maksuvõlg.
Kivi sõnul juhtisid ka osalejad töötukassa tähelepanu sellele faktile. "Töötukassa vastas, et nõuet, et firma oleks maksuvõlavaba, hankes osalemise tingimustes pole ning töötukassa hinnangul on tegemist igati usaldusväärse pakkujaga," ütleb Kivi.
Jõhvis asuva RIA Holdingu osanik Riina Okas selgitab, et nende firma tegeleb tööjõurendiga ning koostöös ühe trükifirmaga riskisid nad hankest osa võtta. "Esimene reaktsioon oli, et vaata, mis tragid vennad võitsid! Aga meie iseenesest pole ka selle ala firma. Erinõudmisi hankes osalevatele firmadele selles hankes polnud," ütleb Okas.
Topwoodi omanikud on Toomas Suik ja Fred Padrak. Padrak tunnistab, et nende firma polnud varem trüki- ega kujundustöid teinud. "See, et meil puudub selles valdkonnas kogemus, ei tähenda, et me ei võiks mingi kõrvalharuga tegeleda," ütleb Padrak. Ta kinnitab, et tunneb isiklikult Hannula Menningut. "Ega siis üksi keegi ei otsusta! Lõpetage see ära, nalja teete või? Kas te näinud olete seda asja, millest jutt käib? Ja kuidas te seda hindate? Kas kellelgi on mingeid pretensioone?" esitab ta küsimusi.
Topwoodi omanik: olime vahendajad
Padrak tunnistab, et Topwood oli selles hankes vahendusfirma ning ta ei mäleta, mis firmalt kujundus- ja trükiteenus allhanke korras telliti.
"Ma pole sellele pädev vastama. Olen puhkusel. Miks ma pean peas hoidma mingit lasu informatsiooni. Sai võetud hulga pakkumisi, et kuskilt leida soodsamalt. Mis te ise arvate?" ütleb Padrak.
Hanke eest vastutanud Hannula Menningu ja hanke võitnud Topwoodi omaniku Fred Padraku vahel on veel seoseid. Menning on firma Respom omanik, mille juhatuse liige on Fred Padraku vend Silver Padrak. Respom tegeleb ehitustöödega ja ehitajate vahendamisega Soome.
Silver ja Fred Padrakuga on seotud teisigi firmasid. Neil on ühine veondusfirma U&P Trans, Fred Padrakule kuuluvas firmas Granjano on juhatuse liige vend Silver Padrak.
Vennad Padrakud ja Menning on pärit Elvast ja lõpetanud Elva gümnaasiumi.
Lapsehoolduspuhkusel viibivalt Menningult ei õnnestunud Äripäeval kommentaari saada. Töötukassa lõpetas temaga töösuhte eelmise aasta lõpus. "Olete eksiteel, et seda asja uurite. Tegelikult pole need asjad nii, nagu paistab," kinnitab Fred Padrak.
Hanked salastatud
Äripäev soovis saada töötukassalt kõigi alla 10 000 euro jäävate hangete võitjate nimekirja. Selliseid hankeid on viimase aasta jooksul tehtud üle saja. Töötukassa keeldus andmeid väljastamast.
Keeldumist põhjendati sellega, et andmete avalikustamine eeldaks teabe suures ulatuses töötlemist, millega kaasneks töökorralduse muutmine, mis omakorda takistaks töötukassale pandud avalike ülesannete täitmist. Sotsiaalminister Hanno Pevkur lubas teema tõstatata reedesel töötukassa nõukogu koosolekul.
Töötukassa: me ei oska kommenteerida, kes kellega käib
Töötukassa avalike suhete juht ja töövihikuhanke hindamiskomisjoni liige Erko Vanatalu ütleb, et Hannula Menningu seos võitnud firma ja selle omanikuga polnud neile varem teada.
"Sellest ei teadnud me midagi ja ma ei oska seda kommenteerida, kes kellega käib. Hankekomisjon lähtus otsuse tegemisel hindamiskriteeriumidest ja meile teadaolevalt ei ole tegu huvide konfliktiga," kinnitab ta.
Vanatalu sõnul valiti töövihik välja, lähtudes pilkupüüdvamast kujundusest. Hanke hindamiskriteeriumide järgi võis hanke madalaima pakutud maksumuse (koos käibemaksuga) eest saada maksimaalselt 60 punkti ning kujunduse eest 40 punkti.
Hindamiskomisjonis oli kokku viis liiget, lisaks Vanatalule ja Menningule kuulusid sinna ka näiteks töötukassa jurist ja teenusejuhid.
"Meil olid kujundused laual ja vaatasime, mis atraktiivsem on ning milline lahendus vastab ka meie etteantud sisule," selgitab ta. Vanatalu sõnul ei nõua lihtmenetlus hankes osalevatelt ettevõtetelt erilisi tingimusi ega kriteeriume, nagu näiteks selles valdkonnas tegutsemine või maksuvõla puudumine. "Me lähtume ka vaba konkurentsi põhimõttest, mis tähendab, et igaüks võib oma pakkumise teha. Aga kui sellised asjaolud ilmnevad, tuleb ilmselt reeglistikku karmistada."
Vaid mõned kuud pärast eelpool kirjeldatud töövihikuhanget kuulutas töötukassa välja uue hanke sellesama töövihiku trükkimiseks juba 50 000 eksemplaris.
Töötukassast öeldi, et tiraaži suurendati, sest nõudlus kasvas. Töötukassa selle hanke võitis trükifirma Pajo. See läks maksma 187 140 krooni ehk ühe vihiku hinnaks tuli kolm korda väiksem summa.
Topwoodi juht: me ei tee trükitöid
Äripäeva ajakirjanik Kadri Jakobson helistas Topwoodi juhile ja ühele omanikule Toomas Suigile. Ajakirjanik esitles end kui võimalikku klienti ja soovis tellida trükitöid.
Kas Teie firmast on võimalik trükitööd tellida?
Ei ole.
Te brošüüre ei valmista?
Ei, ei, ei…
Kas Teie firma tegeleb metsavarumisega?
Jah. Topwoodiga tegeleb hoopis teine inimene.
Aga Te olete Topwoodi omanik ja Teie telefoninumber on firma andmete all?
Ma tean, et nad seal Top-woodis mingeid trükiseid tegid, et… (annab teise telefoninumbri).
Aga kas siis Topwood tegeleb trükiste tootmisega või ei?
(Naerab laginal - toim). Mis teie huvi on siis? Mis teie nimi on?
Seotud lood
Äripäev on viimasel ajal korduvalt kirjutanud töötukassa kahtlastest hangetest, täna kirjutame taaskord ühest, seekord hankis töötukassa kahtlasel kombel töövihikuid.
Riigikogu Keskerakonna fraktsioon esitas täna sotsiaalminister Hanno Pevkurile arupärimise töötukassa kahtlust äratavate riigihangete kohta.
Töötukassa on loomisest alates IT-hangetel sisulise konkurentsita laiali jaganud 32,5 miljonit krooni, sellest kolmandiku on napsanud kaks "kassa" lemmikfirmat: üks Tartust, teine Tallinnast.
Hankeskandaalis räsida saanud töötukassa täpsustas küll oma lihthanke tingimusi, kuid jättis ühe olulise täienduse tegemata, leidis Tartu turundusfirma La Pub turundusjuht Mereli Kivi.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.