Eesti Panga nõukogu esimees Jaan Männik rääkis tänasel Eesti Tööandjate Keskliidu konverentsil „Tuulelohe lend“, et teda häirib kaasmaalaste püüd arenenud riike järele teha.
„Mis innovatiivsus see on, sõita maailmas ringi ja vaadata, kuidas teised teevad?!“ pahandas Männik ja lisas, et rikastel riikidel on võib-olla aegunud majandusmudel, mis pidurdab majanduskasvu.
Männik tuletas meelde, et e-riik, millega Eesti on silma paistnud, oli maailmas esimene ja seda poleks saanud kuskilt kopeerida.
Euroopa rikkad riigid, mis ratsionaliseerivad oma majandust, viivad tootmist hoopis Indiasse ja teistesse arenevatesse riikidesse. Miks nad ei võiks seda tuua ka meile, küsis ta.
Männik lisas, et riigi maine on väga kõvasti seotud majandusküsimuste ja poliitikute sooviga olla rahvale meelepärane. Samas, milline on praegu populistlikke otsuseid vastu võtnud Kreeka ja Portugali maine?
„Kui vaatame pikemas perspektiivis, peaksime näiteks teadma, mis maksusüsteem meil siis Eestis on,“ selgitas Männik. „Me peaksime nüüd kokku leppima, et paljusid asju, mida senini on vaadatud eraldi, tuleks vaadata majanduskasvu perspektiivis. Me ei tohiks teha nii, et iga kord, kui tuleb uus valitsus, tuleb ka uus maksusüsteem.“
Männik märkis, et 2009. aasta raske majandusolukord tegi ka Eestis populismile uksed lahti, kuid opositsioon ja ametühingud on riigi kulutuste kärpimise suhtes olnud väga mõistvad ega ole seda enda huvides siiski ära kasutanud.
Autor: Maire Kasemaa, Anne Oja
Seotud lood
Eesti presidendi Toomas Hendrik Ilvese hinnangul pole moosi koostise muutmine jogurtis innovatsioon. Tõelist innovatsiooni on tema sõnul vaja mitte üksnes tootearenduses, vaid ka eestlaste mõtlemises.
Eesti Tööandjate Keskliidu nõukogu esimees Enn Veskimägi ütles, et 36% keskliidu liikmetest usub, et poole aasta pärast läheb neil paremini ja aasta teises pooles kasvab majandus isegi 1%.
Rahandusminister Jürgen Ligi tunneb enda sõnul rõõmu, et Eesti ettevõtjad on olnud poliitikute suhtes üsna leplikud ja öelnud, et kõike tehakse euro nimel.
Euroopa Komisjoni transpordivoliniku Siim Kallase sõnul on praegune kriis hea õppetund, mis sunnib erasektorit oma mainet parandama.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.