Euroopas süveneb patiseis võlgades Kreeka võimaliku abistamise osas – eile väljendas Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet vastuseisu Kreekale soodsa intressiga laenude andmiseks, mida viimane on taotlenud.
Trichet nõudmine, et laenud ei sisaldaks toetuse elementi koos Saksamaa kantsleri Angela Merkeli nõudmistega, et distsipliini rikkuvad riigid saaksid karistada, lisavad tõenäosust, et Kreeka lahkub sel nädalal toimuvalt ELi liidrite tippkohtumiselt tühjade kätega, kirjutab agentuur Bloomberg.
Nii tuleb Kreekal võib-olla tõesti kaaluda IMFi abi palumist – ent sellelegi on oma vastuargumendid. Nagu väidab Saksamaa keskpanga juht, ei mahu eelarvedefitsiidi finantseerimine IMFi mandaadi sisse.
Potentsiaalsetes laenudes Kreekale ei tohiks olla mingit toetuse elementi, ütles Trichet eile Euroopa Parlamendi saadikutele. Merkel ütles Berliinis, et ELi valitsusjuhid ei pea sel nädalal Kreeka suhtes midagi konkreetset ära otsustama.
Vastakad signaalid Euroopa pealinnadest tippkohtumise eel kergitavad Kreeka riigivõlakirjade tulusust ja survestavad eurot. Aprillis-mais tuleb Kreekal maksta või refinantseerida kohustusi kokku 20 miljardi euro ulatuses.
Kreeka peaminister George Papandreou ootab, et ELi valitsusjuhid täpsustaksid võimaliku abipaketi iseloomu, mis aitaks Kreeka jaoks laenuraha hinda alla tuua. Trichet ütles eile, et igasugune abipakett Kreekale saab mõeldav olla üksnes siis, kui ohus on kogu euroala stabiilsus.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eurotsooni rahandusministrid leppisid eile hilisõhtul kokku, kuidas jõuda kiire otsuseni, kui tekib vajadus Kreekat toetada, kuid rõhutasid, et esialgu abi Ateenale ei anta.
President Nicolas Sarkozy vastuseis Saksamaa plaanile, et IMF laenaks Kreekale raha, on viinud euroala kaks suurimat liiget omavahel tülli.
Nädala viimane kauplemispäev on möödunud kahtlustega Kreeka võimetest tulla toime enda laenukoormaga, mis omakorda seab kahtluse alla majanduse taastumise globaalsel areenil.
Euroopa Komisjon teatas, et eurotsooni valitsused peaksid kiiremas korras kiitma heaks laenupaketi, mis aitaks Kreekat.
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.