Eesti Konjunktuuriinstituudi juht Marje Josing ütles tänasel pressikonverentsil, et töötus jääb Eestis pikaks ajaks kõrgeks, kuna põhiharidusega inimestest programmeerijaid ei saa.
"On juba mõned ehitusettevõtted, kes julgevad inimesi juurde võtta. 16% kõigist ettevõtetest on öelnud, et nad võtavad töötajaid juurde," kommenteeris Josing märtsikuu arenguid.
Järgneva kolme kuu jooksul plaanib uusi töötajaid värvata 12% konjunktuuriinstituudi küsitletud tööstusettevõtetest, 16% ehitusfirmadest, 4% kaubandusfirmadest, 8% transpordifirmadest, 30% IT-firmadest, 30% restoranidest, 5% turismifirmadest ja 6% reklaamifirmadest.
Töötajate arvu vähendab samas 18% tööstusest, 31% ehitusest, 7% kaubandusest, 8% transpordist ja 7% reklaamist. Seega on positiivse saldoga valdkonnad vaid IT, restoranid ja turism.
"Põhiharidusega inimesi ei saa programmeerijaiks ümber õpetada," selgitas Josing struktuurse töötuse traagikat.
"Ei saa kuidagi loota seda, et eurotsooni minek lahendaks riigisiseseid makromajanduslikke probleeme," kommenteeris Josing. Praegu on laenukraanide kinnikeeramisest probleeme vaid transpordisektoris, kus on Josingu sõnul ilmselt tegu üleinvesteerimise ja liiga suurte liisingumaksetega.
Eesti tööjõuturg on heitlikum kui suuremates liikmesriikides ja Euroopa Liidus keskmiselt. Teised ELi liikmesriigid pole sellist oskustööjõu põuda üle elanud nagu Eesti buumi ajal, märkis Josing.
Ta lisas, et 2001-2002 oli ettevõtjatel samasugune tellimuste portfell nagu praegu.
"Need ajad, mil nõudlus oli suurem kui pakkumine, ei tule nii pea tagasi," lausus Josing.
Seotud lood
IRLi naiskogu esimees Kaia Iva ütles täna organisatsiooni üldkogul kõneldes, et tööpuudus on jätkuvalt Eesti kõige suurem probleem, mida lahendamata ei saa Eesti kriisist väljuda.
2009. aasta võimaldas tõestada, et väikeriigi majandus on suures sõltuvuses maailma majandusest, ütles Eesti Konjunktuuriinstituudi juhtivteadur Leev Kuum.
E-Piima ja Eesti Piimaliidu juht Jaanus Murakas rääkis Äripäevale, et poliitikute pidevaid töökohtade loomise jutte kuulates tasub teada: mitmeid traditsioonilisi majandussektoreid toetades tekiks tunduvalt rohkem töökohti ja suureneks eksport tunduvalt kiiremini, kui riiklikult eelistatud kõrgtehnoloogiale panustades.
Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) poolt küsitletud ekspertide hinnangul poole aasta pärast Eesti majandusolukord paraneb ja seda eelkõige tänu ekspordile ning soodsatele arengutele maailmas.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.