Elektri börsihind Eesti hinnapiirkonnas ületas täna hommikul hinna Rootsi ja Soome hinnapiirkonnas ligi 40 korda.
Sellist hinnanumbrit näitas Nordpooli veebileht ajavahemike kohta kella kaheksast üheksani, üheksast kümneni, kümnest üheteistkümneni, kaheteistkümnest kella üheni pärastlõunal ning kella ühest kella kaheni pärastlõunal.
Võrdluseks oli MW/h hind ajavahemikul kümnest üheteistkümneni nii Soome kui Rootsi hinnapiirkonnas 49,4 eurot.
Tõenäoliselt võis tegemist olla mingi avariilise katkestusega Narvas, kommenteeris Nord Pool Spot Balticu esindaja Hando Sutter. Nõudluse poolel mingit järsku muutust ei toimunud.
Sutteri sõnul on tegemist esimese korraga, mil MW/h hind Eesti hinnapiirkonnas hüppab ülemisele piirile ehk 2000 eurole MW/h kohta (31,3 krooni KW/h kohta).
See on hind, millega toimusid tänaseks päevaks reaalsed elektri ostu-müügi tehingud. Näiteks ajavahemikuks hommikul kella üheksa ja kümne vahel müüdi sellise hinnaga 412 MW/h ja osteti 664 MW/h (vahe tuleb kaablist Eesti ja Soome vahel).
Olnuks näiteks Eesti ja Soome vahel täiendavat impordivõimalust, poleks hind Eesti piirkonnas nii kõrgele hüpanud, ütles Sutter. Soome oleks aidanud hinda tasandada.
Et edaspidi taolisi ehmatusi vältida, käivitub 1. oktoobrist n.ö ettehoiatuse süsteem, mis annab kõigile turuosalistele teada, kui pakkumise poolel kuskil mingi tõrge tekib. Näiteks kui Soomes tuumaenergia tootmisel mingi katkestus on, saab Läti Latvenergo oma gaasiküttel jaama käima panna, selgitas Sutter.
Eesti Energia pressiesindaja Marina Bachmanni sõnul on Eesti Energia energiakaubanduse direktoril Margus Valsil valmimas sissekanne Eesti Energia blogis, mis avab kõrge numbri tagamaid. Enne sissekande valmimist firma kommentaare ei andnud.
Seotud lood
Seoses jätkuvalt suure elektridefitsiidiga Balti riikides ning talvel oodatava olulise elektritarbimise kasvuga, on Eesti elektrisüsteemihaldur Elering teinud ettevalmistusi varustuskindluse tagamiseks olukordades, kus elektriturul nõudluse-pakkumise tasakaalu ei teki, teatas ettevõte täna uudise peale uuest elektrišokist Rootsi ettevõtjatele.
Täna Kuku raadios „Keskpäevatunni“ saates elektribörsi järsku hinnahüpet kommenteerinud ettevõtja Rein Kilk imestas, miks on lagi seatud nii kõrgele, et hind sai kerkida 2000 eurole megavatt-tunni eest.
Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive andis esimese intervjuu pärast teisipäevast „elektrišokki“. Ta tunnistab, et sai pöörasest hinnast kuuldes šoki ning helistas kohe Konkurentsiameti peadirektorile, et tolle ametkond asja uurima hakkaks.
Täna esimesel poolaastal on jõudsalt kasvanud Soome elektrienergia eksport, kirjutab Soome päevaleht Helsingin Sanomat.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.