Täna esimesel poolaastal on jõudsalt kasvanud Soome elektrienergia eksport, kirjutab Soome päevaleht Helsingin Sanomat.
Elektrit ekspordib Soome nüüd ka Eestisse, kust seni on peamiselt elektrit imporditud, kirjutab leht täna.
Aasta esimese kuue kuuga eksportis Soome kokku 3406 GWh elektrit, mida on üle 60% enam kui aasta tagasi. Kasvas ka ekspordi osa Soome elektritoodangus – mullu oli see 5,9%, tänavu esimesel poolaastal 8,4%.
Aasta esimesel poolel on Soome Põhjala elektriturul olnud elektri netomüüja. Märtsis-aprillis oli eksport eriti suur.
Ekspordi kasvu taga on katkestused Rootsi tuumareaktorite töös ja madal veetase hüdroelektrijaamades. Lisaks suurendas nõudlust ja sellega elektri hinda külm talv.
.Aasta algul eksportis Soome elektrit peamiselt Rootsi. Juulis ja augustis on kasvanud eksport Eestisse, kust seni on peamiselt elektrit imporditud.
Eestisse eksportis Soome augustis 61 GWh elektrit võrreldes 9GWh mullu samal ajal. Ekspordi kasvu taga on muuhulgas Eesti liitumine Põhjala elektribörsiga.
Selle nädala algusest on elektri hind Estlinki kaablis kujunenud Põhjala turul. Fingridi juht Jukka Ruusunen prognoosib, et edaspidi on rohkem neid perioode, kus Soome ekspordib elektrit Eestile ja mitte vastupidi. Olukorda Balti elektriturul muutis Leedu Ignalina tuumajaama sulgemine.
"Prognoosisime, et eksport Eestisse käivitub juba talvel. Paistab, et nüüd hakkab see teoks saama," ütles Ruusunen.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Aprillis suurtarbijatele avatud elektriturul on esimese kuue kuuga ostetud elektrikogused kolmekordistunud. Septembris moodustas elektribörsilt ostetud elekter Eesti siseriiklikust tarbimisest juba 38 %.
Tänane hinnahüpe Eesti elektrihinnas viitab suurele elektrienergia defitsiidile Baltikumis, reaalselt peegeldab hinnahüpe Läti ja Leedu ostjate tugevat ostusurvet ning Lätis ja Leedus asuvate suurte elektritootmisvõimsuste mitteturupõhist kasutamist.
Elektri börsihind Eesti hinnapiirkonnas ületas täna hommikul hinna Rootsi ja Soome hinnapiirkonnas ligi 40 korda.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.