Praegu võib Eestis tegutsevaid IKEA allhankijaid ühe käe sõrmedel kokku lugeda.
Valmos – kasespoon
* Spoonitehas käivitati 2004. aastal, samal aastal hakati kasespooni müüma IKEA enda tütarettevõttele Swedwood ja ka teistele suurtele mööblitehastele, kes toodavad mööblit IKEA-le. * Ettevõtte juhi Heiki Vahermetsa sõnul oligi spoonitehase rajamisel eelduseks see, et suur osa toodangust läheb lõpuks IKEA-le. "Toodame ju kvaliteetset kattespooni ja IKEA on Euroopas selle kõige suurem tarbija," ütleb ta. * Esimestel aastatel tehti IKEA-le nn kliendilõikust – toorme hankis IKEA ja tehas valmistas sellest kokkulepitud tasu eest kasespooni. Koostöö alla kuulus ka ühe seadme laenuga finantseerimine. * IKEA on oma turuosa poolest Valmose jaoks suurim ja määravaim partner. Praegu läheb Vahemetsa sõnul hinnanguliselt kuni 80% toodangust IKEA tootmisettevõtetele ja allhankijatele. * Praegu toodab Valmos hinnanguliselt 30% kogu Euroopas tarbitavast kasespoonist. * IKEA-le toodab spooni Eestis ka rahvusvahelisse Möhring gruppi kuuluv Balti Spoon OÜ, kuid selle juht Edmund Smolarek keeldus igasugustest IKEAt puudutavatest kommentaaridest.
Wendre – tekid, padjad, madratsikatted
* On IKEA-le allhanget teinud juba üle 15 aasta. IKEA on kujunenud Wendre olulisimaks ostjaks, kellele läheb 60% toodangust, praeguseks on aastased tootmismahud kasvanud nelja miljoni teki ja kaheksa miljoni padjani, mõni aeg tagasi hakati müüma ka madratsikatteid ning ettevõtte juhi Vahur Roosaare sõnul käivad läbirääkimised ka uute projektide osas.* Roosaar iseloomustab IKEAt nii: "Partner, kes tahab, et sa end arendaksid ja teeksid järjepidevalt tööd, aga kes annab ka midagi vastu, on stabiilne ja pakub ilusaid mahtusid."
Hansa Candle – teeküünlad
u Viljandis asuv küünalde tootja teeb IKEAga endiselt koostööd, tootes umbes viiendiku kogu kontsernis müüdavatest teeküünaldest. Varem toodeti IKEA-le ka õueküünlaid, kuid kett loobus nende müügist mõni aasta tagasi. Hansa Candle'i juhatuse esimees Tarvo Moss ütleb, et õueküünlad ei ole ülemaailmselt levinud.u Mossi sõnul polnud neil uue olukorraga kohanemisega raskusi, sest muud turuosad kasvasid ja vabanenud tootmisvõimekus kasutati ära mujal.u IKEAst on küünlatootja jaoks kujunenud üks olulisemaid partnereid, kes annab pea pool Hansa Candle'i käibest.u Kuigi IKEA-le enam õueküünlaid ei müüda, sai just sellest kaubaartiklist koostöö alguse. "Kohe, kui neid tootma hakkasime, võtsime IKEAga ühendust ja ütlesime, et teil on harukordne võimalus osta õueküünlaid maailma parimalt tootjalt. Teeküünlad tulid hiljem," meenutab Moss. "Meid uuriti kolm aastat, enne kui üldse tehinguni jõudsime."u Mossi sõnul peab firma, kes loodab IKEAga koostööd teha, olema läbipaistev, korrektne maksumaksja "ja ilma igasuguste muude hädadeta".
Horizon Tissue – trükitud salvrätikud
u Koostöö IKEAga algas 2003. aastal, aastatega kujuneti üheks IKEA neljast globaalsest trükitud salvrättide tootjast, tootes 2008. aastal umbes 30% IKEA vajadusest ehk 6,5 miljonit pakki.u Ettevõtte juht Vishal Tulsian märgib, et 2009. aastast on kaks tegurit Horizoni äri IKEAga mõjutanud. Kuna trükitud salvrätid on elustiilitoode, vähendas majanduskriis nende nõudlust. IKEA enda salvrättide müük kukkus järsult. Teiseks kasvasid veokulud Eestist märkimisväärselt, mis ärgitas IKEAt viima suurt osa oma ostudest sinna, kus veokulud on konkurentsivõimelisemad.u Tulsian ei täpsusta, kui palju nad praegu IKEA-le toodavad või kui suur tähtsus on sinna mineval toodangul nende käibes. "Horizone Tissue jaoks on iga klient väga oluline, olenemata nende osast meie käibesse," märgib ta, lisades, et ettevõttel on Skandinaavias ja Lääne-Euroopas ka teisi sama suuri või suuremaidki kliente.
Autor: Kadri Bank, Indrek Kald
Seotud lood
Rootsi maailmakuulsa Ikea kaubamaja Leetu toonud Islandi ärimehed sisenevad järgmise sammuna Eesti ja Läti turule.
Eestis spekuleeritakse, et IKEA kavatseb Jõelähtme valda soetada kinnistu. Maa omanike ja vallavanema sõnul on tegu kuulujutuga.
Mööblikett IKEA on kõik uued projektid Venemaal 3-5 aastaks seisma pannud, kirjutab Taloussanomat Rakennuslehtile toetudes.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.