Tarbijahinnaindeksi muutus oli 2011. aasta veebruaris võrreldes eelmise aasta veebruariga 5,7% ja võrreldes 2011. aasta jaanuariga 0,6%, teatas statistikaamet.
Kaubad olid eelmise aasta veebruariga võrreldes 7,2% ja teenused 3,2% kallimad.Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta veebruariga võrreldes tõusnud 6,2% ja mittereguleeritavad hinnad 5,5%.
Eelmise aasta veebruariga võrreldes mõjutas indeksit kõige rohkem toidu ja mittealkohoolsete jookide 13,2%-line kallinemine, mis andis kogutõusust üle poole. Sellest omakorda ligi poole andis aastataguse ajaga võrreldes 34,5% kallim köögivili ja 18% kallimad piimatooted ning kuuendiku jahutooted, mis kallinesid aastaga 13,5%. Suuremat mõju avaldas veel elektri, soojusenergia ja kütte 6,2%-line ja mootorikütuse 13,1%-line kallinemine, mis kokku andsid kogumuutusest ligi neljandiku. Mullu sama ajaga võrreldes on enim kallinenud kartul (89%) ja õunad (38%). Üle 30%-lise tõusu on läbi teinud veel kohv (34%), tangained (33%), muu puuvili (31%), kütteõli (31%) ja piim (30%).
Jaanuariga võrreldes olid veebruaris tarbijahinnaindeksi suurimateks mõjutajateks köögivilja 14%-line ning puuvilja 5,2%-line kallinemine, mis andsid kogumuutusest vastavalt üle poole ja üle seitsmendiku. Suuremat mõju avaldas veel mootorikütuse 1,3%-line kallinemine, mis andis kogumuutusest üle kümnendiku. Võrreldes jaanuariga oli kartul 49%, värske kurk 34%, porgand 31% ja banaan 28% kallim, kuid paprika 10% odavam. Toitlustusasutustes oli kuine hinnatõus keskmiselt 1%.
Seotud lood
Veebruari hinnatõusu mõjutas eelkõige toidu kallinemine, mille põhjuseks on hinnamuutused maailmaturul, teatas rahandusministeerium
Eestis on toiduhinnad paljuski juba ette reageerinud, samas pole maailmaturu hinnatõus veel jõudnud näiteks siinsete lihatoodete hindadesse, märkis Eesti Panga ökonomist Martin Lindpere.
Swedbanki makroanalüütiku Maris Lauri sõnul oli veebruari oodatust suurem hinnatõus eelkõige põhjustatud toidukaupade kallinemisest.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.