Swedbanki privaatpanganduse juhi Vaiko Tammevälja sõnul on investeerimisnõustajate suurim osa tööst pigem see, et kliendi riskitaset allapoole tuua, kuna paljud kliendid tulevad küsima ajaloos kõrget tootlust pakkunud investeeringut, riske teadvustamata.
Tänane Äripäev kirjutas, et värske Euroopa Komisjoni tellimusel avaldatud uuring näitab, et Eesti investeerimisnõustajad jagavad konservatiivsetele klientidele teiste liikmesriikidega võrreldes kõige rohkem liiga riskantseid ja seetõttu ka sobimatuid investeerimissoovitusi.
Järgneb Swedbanki privaatpanganduse divisjoni tegevdirektori Vaiko Tammevälja kommentaar:
Tulenevalt riikide investeerimisvõimaluste erinevast arengutasemest, inflatsiooni ootustest ning finantsalase teadlikkuse tasemest, on väga suur ja keeruline töö viia nõustamise kvaliteet üle Euroopa võrreldavale alusele.
Näiteks uuringus välja toodud üldistus, et Lätis pakutakse kõige konservatiivsemat ja Eestis kõige riskantsemat investeerimisnõu on küsitav juba seetõttu, et mõlemal turul domineerivad samasse gruppi kuuluvad pangad, kes kasutavat sarnast taristut ja protsesse.
Eesti lühikese investeerimislahenduste ajaloo tõttu on meil kõige suuremaks mureks inimeste üldine finantsteadlikkus. Kliendid tulevad tihtipeale sooviga osta konkreetset ajaloos kõrget tootlust pakkunud investeeringut, kuid sealjuures ei teadvustata kaasnevate riskide olemust ning ei arvestata sellega, et risk pole vaid tehniline termin, vaid võib realiseeruda. Seega on nõustajate suurim osa töölauast pigem see, et kliendi riskitaset allapoole tuua ning leida tasakaal oodatava tootluse ja riskivalmiduse vahel.
Swedbanki investeerimisnõustamise protsess on üles ehitatud lähtuvalt MiFID-i (Euroliidu finantsinstrumentide direktiivi) nõuetest, millest kinnipidamiseks korraldatakse nõustajatele regulaarselt koolitusi ning monitooritakse nõustajate tegevust. Investeeringute sobivust hinnatakse mitmeastmeliselt, üks osa hõlmab seadusega kirjeldatud kaardistamist (nt kliendi kogemus, investeeritava raha osakaal kogurahast jne), teine osa keskendub potentsiaalse investori psühholoogilisele riskitaluvusele.
Lisaks küsimustikule läbib Swedbankis investeerimishuviline klient ka põhjaliku kaardistuse rahalise olukorra, sissetulekute, väljaminekute jms kohta. Soovitus antakse alles küsimustiku ja nimetatud kaardistamise tulemusena ning soovitus on konservatiivsem neist kahest.
Seotud lood
Sampo Panga jaepanganduse juht Tõnu Vanajuur tunneb muret klientide pärast, kes otsustavad oma investeeringute üle piimaostu ja keemilises puhastuses käimise vahepeal.
Loe Euroopa Komisjoni uuringut, mille järgi Eesti investeerimisnõustajad jagavad konservatiivsetele klientidele liiga riskantseid ja seetõttu sobimatuid investeerimissoovitusi.
Euroopa Komisjoni uuring näitab, et Eesti investeerimisnõustajad jagavad teiste liikmesriikidega võrreldes enim liiga riskantseid investeerimissoovitusi.
Kui varem tuli finantsasutustel põhjalik kliendi hindamine korraldada vaid investeerimisteenuste pakkumisel, siis eelmisel nädalal kehtima hakanud seadusemuudatused laiendasid sellise nõudmise ka kindlustus- ja hoiustamistoodetele, mis sisaldavad investeerimisriski.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.