Bauhofi aia- ja koduvaldkonna arendusjuhi Britte Maidra kinnitusel oli möödunud talv karm ja paljud kasvuhooned on kahjustatud või päris sisse vajunud. "Eriti palju on probleeme suvilapiirkondades, sest seal ei lükatud ka paksu lume ajal katustelt raskust maha," sõnas ta.
"Seda on müügist kohe näha, sest kunagi varem ei ole me müünud kasvuhooneid nii palju ja nii vara - väljas oli alles paks lumi maas, kui meil olid suurt mõõtu ehk 7,45 m2 polükarbonaatplaatidest kasvuhooned juba otsas," lausus Maidra.
Ta lisas, et õnneks saadi neid juurde ja müügil on ka väiksemaid mõõte (näiteks 5,9 m2). "Polükarbonaatplaatidega kasvuhooned pole küll kõige odavamad ja nende kokkupanek nõuab aega, kuid nad peavad hästi vastu ja on mugavad kasutada," kinnitas Maidra. "Neil on lihtsasti avatavad aknad ja uksed ning nad näevad kenad välja."
Samas teevad tema sõnul oma töö väga hästi ära ka kilekasvuhooned, mis on märksa soodsamad. "Neid on erineva kuju ja kõrgusega. Samuti on äärmiselt populaarsed kasvulavad - kaared, millel on kile peal," selgitas ta.
"Kilekasvuhoone eluiga on küll veidi lühem, kuid tänapäevased kiled on UV-kiirguse kaitsega ja kolm-neli aastat peaks kindlasti muretu olema. Seejärel võib vajadusel kile ära vahetada," lisas ta.
Mahetoit on hinnas. Maidra ütles, et sõltuvalt kampaaniatest on neil valikus seitse-kaheksa kasvuhoonet. Näiteks 5,9 m2 kasvuhoone Grass garantii on kuni viis aastat.
"Üldiselt peab tunnistama, et inimesed väärtustavad oma kasvuhoonet iga aastaga aina rohkem," lausus Maidra. "Kasvuhoone eest hoolitsemine ei ole eriti raske ja mahetoidud koguvad järjest enam populaarsust. Inimesed kasvatavad omale kurgid, tomatid ja muud taimed ilma suurema väetamiseta. Nii teavad nad täpselt, kuidas ja mis tingimustes on nende toidulauale jõudev kasvatatud."
Rautakesko ASi aiakaupade tootejuhi Tiit Heinla sõnul on K-rautas saadaval erinevad kasvuhoonetüübid nii aiapidajatele kui ka aiandushuvilistele.
Materjale mitut liiki. "Kõige populaarsemad on klassikalised viilkatuse, alumiiniumraami ja polükarbonaatkattega kasvuhooned suurusega 4,75 ruutmeetrit," nentis ta. "Nende hind on praegu 249 eurot."
Ta lisas, et saadaval on ka suuremad, 7,5ruutmeetrised kasvuhooned, mis maksavad 499 eurot.
"Vajadusel saab osta alusraami, mille hind algab 50 eurost," ütles Heinla. "Kuna alusraami ehk soklit tehakse tihti ka ise kividest või immutatud puidust, ei ole selle ostmine tingimata vajalik."
Uudisena on tema sõnul maikuust saadaval värvitud alumiiniumist kasvuhooned, mis maksavad 350 eurot. Selliste kasvuhoonete eluiga on korrapärase hooldamise puhul 5-10 aastat.
Kasutusiga väga erinev. Pühendunud aiapidajatele on K-rautas müügil alumiiniumraamiga klaaskasvuhooned, mis on mõeldud pikaajaliseks kasutuseks.
"Inglise päritolu kasvuhooned kestavad vähemalt 10-15 aastat," kinnitas Heinla. "9,9ruutmeetrise komplekti hind on 859 eurot, raami hind vaid 620 eurot."
Ta lisas, et 11,5ruutmeetrise kasvuhoone hind on vastavalt 1158 ja 839 eurot.
Lühemaks perioodiks on K-rautas saadaval tugevdatud kilest värvitud ja terastorudega 6ruutmeetrine kasvuhoone hinnaga 89 eurot. Õige hooldamise korral on selle eluiga kaks-kolm aastat.
Ka rõdule oma lahendus. Tiit Heinla sõnul on viimastel aastatel väga populaarseks kujunenud alumiiniumist kasvatuskastid ehk kasvatuslavad, mis on ligi ruutmeetrisuurused.
"Nad võtavad vähe ruumi ja neid on kerge ümber tõsta, mistõttu kasutatakse neid sageli potipõllumajanduses," selgitas ta. "Ühepoolse kahe aknaga mudeli hind on 31 eurot, kahepoolse nelja aknaga kasvatuskasti hind 44 eurot."
Harrastusaiapidajatele on K-rautas müügil ka terasraamiga minikasvuhooned rõdudele. "Kilega kaetud terasraamiga kasvuhoonel on kolm-neli riiulit ning see sobib potitaimede või maitseainete kasvatamiseks varakevadel kodustes tingimustes," ütles Heinla ja lisas, et selline minikasvuhoone maksab 30-36 eurot.
Kasvuhoone eesmärk olgu selge. Rodoaed.ee juhataja Kalev Pärtna sõnul peaks kasvuhoone valikul läbi mõtlema, mida ja kui palju on plaanis kasvatama hakata - just sellest sõltub kasvuhoone suurus.
"Samuti tuleks teha endale selgeks, kas kasvuhoone pidamine on tõeline kirg või lihtsalt üks lisategevus, kuna sellest oleneb, kui palju ollakse valmis kasvuhoonesse investeerima," selgitas ta. "Suur investeering tasub ennast perspektiivis ja igapäevases kasutusmugavuses kindlasti ära."
Ta lisas, et kvaliteetne kasvuhoone on aia ehe, mitte ainult praktiline koht.
Hinnad erinevad. Rodoaed.ee pakub kasvuhooneid mitmesuguses hinnaklassis.
"Kes otsib kasvuhoonet paljudeks aastateks ning hindab kvaliteeti ja tugevust, see võiks valida Belgia firma Euro-Serre mudelite hulgast," soovitas Pärtna.
"Kui aga hind on valiku tegemisel kindlasti esimene kriteerium, siis saame pakkuda Floria tooteperekonna kasvuhooneid, mille hinnad algavad 649 eurost," ütles ta.
Juliana kasvuhoonete tugevus ja kvaliteet on kuskil seal vahepeal, mainis ta.
Hooldust pole vajagi. Pärtna sõnul on tänapäevane kasvuhoone alumiiniumist konstruktsiooniga ning seega pikaealine ega nõua hooldamist. "Kattematerjalina soovitame kindlasti polükarbonaatkatet, mitte klaasi," rõhutas mees.
Ta selgitas, et klaaskasvuhoone tekitab küll nostalgiat, aga polükarbonaat on taimede seisukohast parim - see hajutab valgust, laseb läbi taimedele vajaliku spektriosa ning hoiab hästi sooja.
Tomat piisku ei armasta. "Polükarbonaat on löögi suhtes purunematu ning seega lastele turvaline," ütles Pärtna. "Euro-Serre polükarbonaadil on seespool no-drop-kate, mis välistab tilkade tekkimise. See boonus on tomatite puhul väga oluline."
Kõik Euro-Serre mudelid on juba standardis 8 mm no-drop-polükarbonaatkattega ning kõik konstruktsioonielemendid on karpprofiilid.
See annab kasvuhoonele väga suure tugevuse ning parema soojustuse kui lahtised profiilid.
Seotud lood
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.