Portugal on jõudnud Euroopa Liidu ja IMFiga kokkuleppele 78 miljardi euro suuruses abipaketis, mis vältab kolm aastat.
Sócrates, kes astus märtsis ametist tagasi, kuid juhib valitsust kuni ennetähtaegsete valimisteni 5. juunil, andis kokkuleppe sünnist teada teisipäeva õhtul telepöördumises, vahendas Wall Street Journal.
Sócrates ei avalikustanud veel, kui suur saab olema abilaenu intressimäär, kuid avaldas, et eelarvedefitsiidi kärpimiseks on valitsusel rohkem aega.
Sócratese sõnul ei tule Portugalil kokkuleppe järgi kärpida miinimumpalka ega vähendada avaliku sektori töökohti, mida nõuti nii Kreekalt kui Iirimaalt, ning et töötajad võivad jätkuvalt arvestada nii 13. kui 14. kuu palgaga.
Kreeka ja Iirimaa järel on Portugal kolmas riik, mis oma võlgadega toimetulekuks välisabi palub. Läbirääkimised abi tingimuste üle kestsid Lissabonis pea kolm nädalat.
„Rahvusvahelised institutsioonid on aru saanud, et Portugali olukord ei sama, mis teiste riikides,“ ütles Sócrates. „Valitsusel on õnnestunud saavutada hea kokkulepe. See on kokkulepe, mis kaitseb Portugali.“
Kõnelustele lähedal seisva allika sõnul on osa abisummast kavandatud pankadele, puhuks, kui neil tuleb järgmise kolme aasta jooksul oma kapitali suurendada. Portugali suuremad pangad on teatanud, et nad abi ei vaja.
Nüüd peavad abipaketi kinnitama ka Portugali opositsiooniparteid. Euroala rahandusministrid peaksid oma otsuse tegema 16. mail. Seda võib aga viivitada Soome, kus suuremates parteides pole Portugali abistamise osas üksmeelt. Valitsust moodustav Jyrki Katainen ütles eile, et püüab Soome seisukoha Portugali abistamise osas kujundada kõnelustes parlamendierakondadega väljaspool koalitsioonikõnelusi.
Abipaketi tingimuste järgi tuleb Portugalil kärpida riigieelarve defitsiit tänavu 5,9%-le SKPst, tuleval aastal 4,5%-le ja aastaks 2013 3%-le. Varasema plaani järgi pidi Portugal eelarvedefitsiidi 3%-le kärpima juba tuleval aastal.
Leevendust oli oodata pärast seda kui Portugal hiljuti teatas, et 2010. aasta eelarvedefitsiit oli algselt eesmärgiks seatud 7,3% asemel 9,1% SKPst.
Enim on paketi valmimist viivitanud asjaolu, et Portugalil pole praegu veel ametis valitsust, mis seda ellu viima hakkab. Sócrates astus märtsis valitsusjuhi kohalt tagasi, kui opositsioon täiendavaid kokkuhoiumeetmeid heaks ei kiitnud.
Peamise opositsioonipartei sotsiaaldemokraatide liider Pedro Passos Coelho on öelnud, et Portugalil pole valikut, kas abi anda või mitte. Esimest väljamakset vajab Portugal juba juunis, et täita riigi võlakohustused.
Seotud lood
Soome parlamendivalimistel kolmandaks suurimaks parteiks kerkinud põlissoomlased on valitsust moodustava Koonderakonna liidrile Jyrki Kaitainenile teada andnud, et ei toeta abipaketi eraldamist Portugalile, Soomele lisakohustuste võtmist ega euroalale püsiva stabiilsusmehhanismi loomist, vahendas agentuur STT.
Portugal, kolmas euroala riik, kes saab Euroopa Liidult ja IMFilt laenu, peaks müüma oma kullavarud, leiab Euroopa Parlamendi liige Frank Schaeffler.
Portugal korrigeeris 2010. aasta eelarvedefitsiiti poole protsendi võrra ülespoole, kirjutab Handelsblatt.
Põlissoomlased ei kavatse toetada Portugali abipaketti, teatas partei esimees Timo Soini.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.