Eilne kauplemispäev tõi tooraineturule krahhi, milles nafta, hõbeda ja paljude teiste toorainete hinnad kukkusid ligi 10%.
USAs tegi toornafta hind viimase kahe aasta suurima päevase kukkumise läbi, odavnedes 8,6%, 99,80 dollarini barrelist. Viimati toimus selline kukkumine 2009. aasta 20. aprillil, kirjutab MarketWatch.
Niigi tugevale odavnemisele müüsid investorid eile hõbeda untsi hinda veelgi odavamaks. Läikiv väärismetall odavnes 8%, 34,64 dollarini. Bloombergi andmetel on hõbeda hind kukkunud viimase nelja päevaga 25%, mis on suurim neljapäevane langus pärast 1983. aastat.
Nädalases võrdluses on ainsa toorainena plussi apelsinimahl, mis on kallinenud 1,8%. Nullis on püsinud vaid searümbad ja ülejäänud toorainete hinnad on juba kukkunud. Toornafta hind on nädalaga odavnenud 13%, kütteõli 12%, maagaas 10%, puuvill 7% ja suhkur 6%.
Nafta eilne kukkumine sundis börsioperaator CME Groupi suurenda limiite, kui palju võib nafta tõusta või langeda. CME tõstis naftafutuuride päevasisest limiiti 10 dollarilt 20 dollarini.
"Tegu on paanikaga," ütles Marketfield Asset Managementi esimees Michael Shaoul Bloombergile. "Nõrkade USA majandusandmetega pole midagi peale hakata. Tegu ei ole globaalse finantskriisiga, vaid klassikalise raha väljavõtmisega ülerahvastud turul."
Autor: Fredy-Edwin Esse, California
Seotud lood
LHV maaklertegevuse juht Alo Vallikivi ütles, et kui vaadata mõne viimastel kuudel hüppeliselt tõusnud metalli või tooraine hinnagraafikut, siis võib küll öelda, et tegemist on mulli ja selle lõhkemisega.
Kalev Chocolate Factory ASi juhatuse liikme Kaido Kaare sõnul on nad mõni päev näinud suhkru ja kakaoubade hinna langust, kuid neid see otseselt ei mõjuta ning tulevikus hinnatõus jätkub.
Hinnatõusu vedavate kaupadena domineerivad jätkuvalt toiduained, kuid arengud maailmaturul annavad lootust toiduhinna tõusu pidurdumiseks või isegi languseks lähikuudel.
Eilse toorainete mulli lõhkemisel, kus maad võttis müügipaanika, kannatasid suurt kahju ka arenevate turgude fondid, mida juhivad mainekad investeerimispangad.
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.