Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble on läkitanud oma kolleegidele kirja, milles annab teada, et selleks, et Saksamaa Kreeka uues abipaketis kaasa lööks, peavad lahenduses osalema ka Kreeka võlausaldajad.
Sisuliselt nõuab Saksamaa Kreeka valitsuse võlakirjade vahetamist pikema maksetähtajaga võlakirjade vastu. Nn Viini kokkuleppe mudel, kus pangad annaksid lubaduse, et ostavad välja lunastatud võlakirjade asemel kohe uusi Kreeka võlakirju, Saksamaad ei rahulda, kirjutab kirja koopiat näinud Financial Times.
Saksamaa pakutud lahendus on aga vastuvõetamatu Euroopa Keskpangale, mis kardab, et reitinguagentuurid hindavad selle Kreeka pankrotiks, mis riskiks euroalal vallandada laastava ahelreaktsiooni. Ja kriis ei piirduks Kreekaga üksi.
Saksamaa pareerib, et keskpank kardab hoopis oma kahjude pärast, kuna on ostnud ja laenutagatiseks võtnud märkimisväärsel hulgal Kreeka ja teiste suure võlakoorma all hädas euroala riikide võlakirju.
Schäuble kutsub 20. juulil kohtuvaid euroala rahandusministreid andma Kreekale selget mandaati protsessi käivitamiseks, mis kaasaks lahendusse ka Kreeka laenuandjad.
Kui aga euroala riigid Kreeka täiendavas abistamises juuli keskpaigaks kokkuleppele ei jõua, on esimese euroala riigi kontrollimatu pankrot reaalne risk, hoiatas Schäuble.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
USA president Barack Obama ütles ka oma sõna sekka Euroopas Kreeka võlgade võimaliku restruktureerimise üle käivas debatis, märkides, et USA-le oleks see laastav, kui võlakriis kasvaks Euroopas üle kontrollimatuks pankrottide ahelaks.
Euroopa Liit püüab Kreeka päästmiseks kasutada sarnast abinõu, mida rakendati USA investeerimispanga Lehman Brothers kollapsi järel.
Saksamaa parlament võttis täna vastu soovitusliku iseloomuga otsuse, mis toetab Kreekale lisaabi andmist üksnes tingimusel, et selles osalevad ka Kreeka võlausaldajad erasektorist ning IMF.
Eesti Panga kaudu on Eesti osaline Euroopa Keskpanga erakorralistes kriisimeetmetes ja sealt võib Kreeka võimaliku pankroti korral tulla Eesti maksumaksjale päris korralik arve – kuni 126 eurot iga elaniku kohta.
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.