Mina kohe kindlasti ei toetaks Kreekat, sest kreeklased ei saa aru, et tegu ei ole mitte toetuse vaid laenuga, mis tuleb tagasi maksta, ütles Põltsamaa külje all kirjutustahvleid tootva ASi TK-Team tegevdirektor Ants Reinumägi.
„Iirimaa, Hispaania ja Portugali inimesed saavad vähemalt aru, et laen tuleb tagasi maksta,“ rääkis Reinumägi. „Kreeka puhul – kas see on valitsuse viga või meedia viga –, aga sealsed inimesed arvavad, et neile antakse raha juurde, et elage aga endiselt hästi.“
Reinumägi sõnul usub ta, et Hispaania, Portugal ja Iirimaa suudavad oma kulud kontrolli alla saada, aga Kreeka ei suuda. „Minu veendumust toetab see, et Kreekas on riigikulud aetud liiga suureks, samuti on seal sotsiaalsed hüved kasvanud üle pea praeguse majanduse juures.“
Selle nädala neljapäeval kiitis valitsus heaks Euroopa kriisiabi lepingute eelnõud, mis tähendab, et Eesti maksab rahahädas riikide alalisse kriisiabifondi (ESM) viie aasta jooksul (2013-2017) kokku 148,8 miljonit eurot.
„See summa ei ole väike, aga see summa ju tegelikult laenatakse, mitte ei anta niisama heast meelest,“ kommenteeris Reinumägi. „Selge see, kui see asi käest ära läheb, mida ma Kreeka puhul arvan, et see ka niimoodi juhtub, siis sellisel juhul muutub abipakett ju kaheksa korda kallimaks. Mina ettevõtjana ei annaks sinna kohta laenu, kust raha tagasi ei tule. Kuna Kreeka reitingud on nii madalad, siis mina Kreekale ei annaks.“
Äripäev avaldab homme ülevaate, mida Eesti elanikud raskustes ELi riikide toetamisest arvavad. Äripäeva tellimusel valminud Emori uuringus küsisime, kas Eesti riik peaks rahaliselt toetama võlakriisis olevaid Euroopa Liidu riike?
Seotud lood
Ma arvan, et üks kord suur toetusraha eraldada on õige, aga kui sellest abi ei ole, siis järgmine kord ei peaks Eesti seda enam tegema, ütles Põlvas asuva ravifirma ASi Nycomed Sefa endine juhataja, nüüdne konsultant Ants Nurk.
Esimene pakett, mis kreeklastele anti, on juba ära kulutatud ja nad ise ka tunnistavad, et ega abiraha päris õigesse kohta ei läinud, ütles Eesti tööandjate keskliidu volikogu esimees, ASi Standard juhatuse esimees Enn Veskimägi.
Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Sven Sester ütles Äripäeva tellimusel valminud Emori uuringu tulemusi kommenteerides, et valitsusel ja riigikogul on võlakriisi lahendustele selgitamisel rahva toetuse saamiseks suur töö ära teha.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.