Katsed jõuda USA riigivõla limiidi tõstmise jaoks kokkuleppele jooksid nädalavahetusel liiva.
Kell aga tiksub, 2. august läheneb ning nüüd kiirustavad nii USA vabariiklased kui demokraadid kumbki oma kava kallal. Plaan tuleks kinnitada täna, et kongress jõuaks selle mõlemas kojas õigeks ajaks heaks kiita.
Vastasel juhul ei suuda USA oma võlakohustusi täita. Investorid on hakanud juba vaikselt rehkendama USA pretsedenditu pankroti võimalusega, mis paiskaks riigi majanduse tagasi langusesse ning saadaks šokilained üle kogu maailma finantsturgude, vahendas agentuur Reuters.
Pole selgust, kas kumbki plaan – vabariiklaste või demokraatide oma – reitinguagentuure rahuldaks. Need on hoiatanud, et USA-l tuleb eelarveprobleemide kontrolli alla saamiseks rakendada otsustavaid meetmeid, et õigustada ja hoida oma AAA tasemel tippreitingut.
Demokraatide senaator Harry Reid taotleb võlalimiidi tõstmist 2,7 triljoni dollari võrra, millest piisaks 2012. aasta novembri presidendivalimisteni. Plaan hõlmaks samas mahus kulutuste kärpeid 10 aasta jooksul. See jääb alla 4 triljonile dollarile, mis on ekspertide hinnangul vajalik kärpe suurus, et võlakoorem jääks tasemele, millega on veel võimalik toime tulla.
Esindajatekoja spiikeri, vabariiklase John Boehneri plaan tõstaks võlalimiiti etapikaupa, sundides kongressi keerulise poliitilise teemaga uuesti tegelema valimiste eel. Tema plaanis on rohkem kokkuhoiukohti muudatustest maksusüsteemis ja ravihüvitiste reformist, mis ähvardavad uuel kümnendil järsult kasvada.
Nädalavahetuse eel lubasid parteid, et tänaseks on kokkulepe laual. Mis nüüd saab, on ebaselge – kumbki poolt töötab oma plaani kallal. Protseduurireeglite järgi on seadusandjatel eelnõu vastuvõtmiseks vaja nädal aega.
Robert Tipp, Prudential Fixed Incomei strateeg ütles agentuurile Reuters, et kõige tõenäolisem stsenaarium on minimaalne kokkulepe, mis aitab USA-l vältida pankrotti, kuid läheb maksma tipptasemel reitingu. „Ma arvan, et see on see, millele on viidanud reitinguagentuurid ja mida eeldavad turud,“ ütles ta.
Samal seisukohal on maailma suurima võlakirjafondi PIMCO juht Mohamed El-Erian.
Läinud nädalal kordas reitinguagentuur S&P, et patiseisu tõttu on tõenäosus, et USA lähema kolme kuu jooksul tippreitingust ilma jääb, 50%.
Seotud lood
Karm lugu tõesti, aga olemegi jõudnud hetkeni, mil piltlikult öeldes on pankrotihaldur juba teel USA Valge Maja ja Kongressi suunas. Kui Kongress juuli viimase nädala jooksul riigivõla limiiti ei tõsta, on Ühendriikide valitsusel 2. augustiks raha lihtviisil otsas.
Föderaalreserv valmistub aktiivselt võimaluseks, et USA võib muutuda maksejõuetuks, kuna valitsuse 14,3 triljonilise võlalimiidi tõstmise tähtaeg läheneb, ütles Föderaalreservi üks tippotsustaja eile Reutersile.
Aasia börside investorid asusid aktsiaid müüma pärast seda kui USA-s ei suudetud nädalavahetusel kokku leppida võla ülempiiri osas.
Kulla hind jõudis täna hommikul uue rekordini kui ühe untsi hind kerkis nii kõrgele kui 1624,30 dollarit.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”