Mitte kuidagi ei tohi valitsus jätta ütlemata, et tegu on garantii, mitte reaalse rahaga – valitsus ei tohi valetada, kommenteeris rahandusminister Jürgen Ligi pankur Indrek Neivelti blogipostitust.
"Aga pole mingi saladus, et garantii on juba definitsiooni järgi asi, mis raha maksmist ei välista, garantii antakse lihtsalt veel halvema vältimiseks ja tingimustel, kus tema realiseerumist peetakse vähemtõenäoliseks," selgitas Ligi Delfile.
Praegu on Euroopa finantsstabiilsuse fondil (EFSF) Ligi sõnul kaks klienti – Portugal ja Iirimaa –, kes on näidanud head arengut. "Valetamine oleks, kui me räägiksime muud ja ütleksime nii nagu kiibitsejad, et me lubame ära kaks miljardit (eurot - toim)," sõnas Ligi, lisades, et tegelikult katab see hüpoteetiline olukordki kuni 1,2 miljardit, millest reaalne programm on suurusjärgus 300 000.
Valitsused peavad Ligi sõnul tegelema väga ebameeldiva olukorraga, vastutades kogu majanduse eest, ning saavad anda ainult tõele vastavaid sõnumeid, mitte hädaldama.
Seotud lood
Bank Sankt-Peterburgi nõukogu esimees Indrek Neivelt leiab, et täna peaks tegelema enam mitte euroabipaketi garanteerimise küsimusega, vaid sellega, miks meie valitsejad ei suhtle inimestega ettevaatavalt. Miks arutab riigikogu sellise garantii andmist alles 24. tunnil, küsib Neivelt.
Eesti huvides on raskustes Kreeka aitamine, sest probleemid puudutavad kõiki euroala riike, usub riigikogu rahanduskomisjoni esimees Sven Sester.
Jürgen Ligiga väitleva Indrek Neivelti sõnul ei suuda riigid EFSFi garantiisid täita.
Tänu reservidele saab Eesti Euroopa Finantsstabiilsuse Fondi maksetega hakkama, see ei löö meid jalust, ütles rahandusminister Jürgen Ligi riigikogus.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.