Finantstehingute maks võidakse kehtestada esialgu vaid eurotsoonis. Maksu poolt on Saksa- ja Prantsusmaa, vastu Suurbritannia, Rootsi ja Holland.
Saksamaale ei meeldi komisjoni plaan täita finantstehingute maksust Euroopa Liidu eelarvet, suurriik soovib maksu laekumist otse liikmesriigi kassasse. Suurbritannia on vastu, kuna kardetakse, et selle maksu kehtestamisega lahkuvad kauplejad Euroopa seni suurimast finantskeskusest Londonist ära Aasiasse ja New Yorki.
Maksu kriitikud ütlevad ka, et kui seda üldse rakendada, siis juba terves maailmas korraga. USA ja Aasia riigid on öelnud, et pole maksu sisseviimisest huvitatud.
Ajalehe Financial Times kommentaator John Plender on siiski maksu kehtestamise poolt, lugedes üles rea põhjendusi, miks börsimaks – mida selle idee autori James Tobini järgi kutsutakse ka Tobini maksuks – on igati tervitatav.
Muuhulgas aitab see "liiva rataste vahele" puistamise meetod takistada mikrosekunditega toimuvat automatiseeritud arvutikauplemist, millest lõikavad kasu spekulandid, ning soodustada pikaajaliste investorite tegevust, kes tuginevad reaalmajandusele.
Plenderi kinnitusel ei juhtu midagi, kui Londoni Citys ka mõned töökohad kaovad. "See vabastab inimesi sotsiaalselt kasulikemate tegevuste jaoks," märkis ta.
Euroopa Komisjoni eelnõu näeb ette, et alates 2014. aasta 1. jaanuarist muutub väärtpaberite, võlakirjade, aktsiate ja derivaatide ost ja müük pankade, kindlustuste ja teiste finantsinstitutsioonide vahel maksustatavaks. Erandina jäävad maksust puutumata vaid eraisikute poolt tehtavad tehingud.
Aktsiate ja võlakirjade liikumist hakatakse maksustama 0,1 protsendiga. Derivaatide jaoks on ette nähtud minimaalselt 0,01 protsent käibest.
Autor: Katri Soe-Surén, Indrek Kald
Seotud lood
Investorite kindlustunne taastub alles siis, kui ELi riigid saavutavad üksmeele ja kuulujutud asenduvad konkreetsete tegudega, kinnitas LHV Pank.
Euroopa Komisjoni maksunduse ja tolliliidu ning auditi ja pettusevastase võitluse voliniku Algirdas Shemeta arvates on viimane aeg, et finantssektor annaks oma osa riigi rahanduse toetamiseks.
Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso tegi täna europarlamendis ettekande olukorrast liidus, milles nentis, et praegune kriis on "tõeline tuleproov", millest välja tulemiseks vajame nii kasvu kui stabiilsust, distsipliini kui solidaarsust.
Euroopa Komisjon esitas täna ettepaneku kehtestada uus maks, finantsteenuste maks, mis jõustuks aastast 2014 ning millest laekuks umbes 57 miljardit eurot aastas.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?