Tänavu maailma parimaks juhiks pärjatud Apple'i looja Steve Jobs pidas edu aluseks kunsti ja teaduse sümbioosi, kirjeldas teda ajakiri Forbes.
1. Kõige püsivamad uuendused tekivad kunsti ja teaduse põkkumiselJobs kinnitas pidevalt, et Apple'i toodang erineb teistest arvutitest kunsti ja teaduse liidu tõttu. Apple’i arendajatena kohtuvad sageli inimesed, kes varem tegelesid antropoloogia, ajaloo, joonistamise ja isegi luulega. Just seetõttu erineb iPad teistest tahvelarvutitest.
2. Tulevikku pole võimalik luua fookusgrupi abigaÜhe teooria kohaselt tuleb kaupade ja teenuste turul kuulata kliente. Jobs oli esimeste seas, kes ütles, et see soovitus on iganenud. Kliendid ei tea sageli, mida nad tegelikult tahavad. Nad pole uue asjaga kunagi kokku puutunud. iPad tekitas samuti alguses kahtlust ja sotsiaalvõrgustikes visati selle üle nalja. Hiljem võtisid inimesed aga tahvelarvuti kätte ja imestasid, kuidas said enne ilma selleta elada.
3. Ärge kartke kunagi läbikukkumist1985. aastal kaotas Jobs Apple’is töö, kuid ta ei heitunud, ajas oma rida edasi. 1996. aastal tuli ta Apple’isse tagasi. 2004. aastal diagnoositi tal vähk ja arstid ennustasid, et elada on jäänud veel loetud nädalad. See ei peatanud aga Jobsi.
4. Te ei saa ühendada punkte tulevikus, vaid ainult tagantjäreleSeda ütles Jobs Stanfordi tudengitele 2005. aastal. Asja mõte on selles, et kogu elu ei saa ette ära planeerida. Elu, see on mingis asjas alati ettearvamatu, tänased probleemid ja raskused võivad olla tulevase kolossaalse edu osaks. „Te peate uskuma, et punktid saavad kord ühendatud. Te peate millessegi uskuma, oma saatusse, ellu, karmasse. Selline suhtumine pole mind kunagi alt vedanud,“ oli Jobs veendunud.
5. Kuulake oma sisehäältPaljud meist on oma sisehääle kaotanud, kui otsustasime, et läheme tööle finantssektorisse või hakkame arstiks, sest vanemad tahtsid nii või soovisime teenida palju raha. Seejärel lülitusime autopiloodi peale. Sellised inimesed on kenad inimesed, kuid nad ei muuda maailma, leidis Jobs. Ta ise oli rahutu vaimuga ja kogu aeg liikvel. Jobsi tiivustas veendumus, et tal on oma eesmärk ja ta tahab arvuteid ehitada. Kui Jobs nägi esimest korda graafilist kasutajaliidest, mõistis ta, et see on arvutite tulevik, mille tema peab valmis ehitama. Nii sündis Macintosh. Ükskõik, mida sisehääl teile ei ütleks, on tark seda kuulda võtta, isegi kui peaksite oma praegusest tööst lahti ütlema, Hiinasse kolima või oma äripartnerist lahku lööma.
6. Nõudke endalt ja teistelt paljuJobs karjus tihti ja armastas töötajatele peapesu teha. Teda peeti perfektsionistiks ja kontrollifriigiks. Ta ei olnud kontrollifriik, vaid nõudis kõigilt nende parimat panust. Kui töötaja ei pigistanud endast kogu mahla välja, ei tahtnud Jobs teda enda kõrvale. On täheldatud, et B-kategooria mängijad palkavad C-kategooria mängijaid, sest ei taha alluvatest rumalamad näida. Kui oled A-kategooria mängija, pead parima tulemuse saavutamiseks palkama A+ mängijaid, arvas Jobs.
7. Teile ei pea jääma alati õigus, hoolitsege hoopis edusammude eestJobs märkis seda peale Apple’ist vallandamist. Kui peate paremaks muutumiseks üle võtma võõrad suured ideed, tehke seda. Kui seote end vaid oma visiooniga, kaotate sideme reaalsusega. Kui Jobs oleks Lisa projekti küljes kinni olnud, poleks Apple kunagi Mac’i loonud.
8. Ümbritsege ennast talentidegaApple’i ja Jobsi vahele pannakse sageli ekslikult võrdusmärk, kuid Apple’i edu põhineb paljuski firma heaks töötanud talentidel, kellega Jobs end ümbritses. Näiteks seda, et Apple’i aktsia hind ei langenud pärast Jobsi lahkumist ettevõtte juhi kohalt, peetakse otseselt Phil Schilleri, Jony Ive’i, Peter Oppenheimeri ja Tim Cooki kui tema superandekate meeskonnaliikmete teeneks.
9. Jääge näljasteks, jääge lollideksKui Jobs oli noor, ilmus trükimasina, kääride ja fotokaamera abil valmistatav trükis The Whole Earth Catalog. Enne arvutiajastut, 1960ndate aastate teises pooles oli see perioodiline trükis kõva sõna, mida praegu võiks võrrelda Google’i paberväljaandega. 1970ndate keskel lõpetasid kataloogid ilmumise, viimase kataloogi tagakaanel oli pilt varahommikusest maanteest kirjaga „Stay Hungry. Stay Foolish” (ingl k – jää näljaseks, jää lolliks, tobedaks). Sama soovis Jobs kogu järgneva elu nii endale kui ka kõigile neile, kellega kokku puutus.
10. Tugeva töö ja visiooniga on võimalik kõike saavutadaKuigi Jobs oli kõigi aegade suurim juht ja kaasaegse arvuti isa, oli ta lõppude lõpuks vaid üks tavaline inimene, abikaasa, isa, sõber. Selles erineb ta vähe meist. Me võime olla sama erilised, kui õpime tema kogemustest ja rakendame neid oma ellu. Kui Jobs 1990ndatel Apple’isse naasis, oli ettevõte pankroti äärel. Praegu on Apple maailma suurim ettevõte. Seega on kõik võimalik, kui järgida oma visiooni ja teha selle nimel kõvasti tööd.
Seotud lood
Tänane riigikogu liige Imre Sooäär kohtus 1990ndatel USAs Steve Jobsiga ja üllatus tema teadmistest seoses Eestiga.
Steve Jobsi pole kunagi peetud meediainimeseks, ta andis intervjuusid pigem uute toodete tutvustamisel, kus ta nägi sellest kasu Apple'ile. Enda eraelu suhtes jäi ta väga privaatseks.
Apple'i asutaja Steve Jobsi kultuur püsib ettevõttes veel mõnda aega, kuid pikemas perspektiivis ei pruugi nende liidristaatus säilida, usub SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.
Apple'i asutaja ja juht Steve Jobs suutis pidevalt tekitada meeletut segadust, ütleb Jobsi elulooraamatu autor Walter Isaacson.
Leedus registreeritud päikeseenergia arenduskontsern Sun Investment Group (SIG) pakub 22. novembrini toimuva avaliku võlakirjade emissiooni käigus 2aastase tähtaja ja 11,5% suuruse aastaintressiga tagatud võlakirju eesmärgiga koguda investoritelt kuni 8 miljonit eurot.