Justiitsministeeriumi asekantsler Marko Aavik kinnitab intervjuus Äripäevale, et kohtutäiturite rikkumistele rakendatakse nulltolerantsi põhimõtet.
Aaviku sõnul on teiste Euroopa riikidega võrreldes Eestis küll distsiplinaarkaristuste arv kõrgem, kuid praegune vabakutseliste kohtutäiturite süsteem on ühiskonnale kasulik, sest korralik maksumaksja ei pea selle eest sentigi maksma.
Hiljuti avalikustas Äripäev, kuidas kohtutäiturid käivad igal aastal koos soojal maal reisimas ning nimetavad neid sõite koolitusreisideks, et nii oma maksukoormat kergendada. Justiitsministeerium algatas ilmunud artikli põhjal järelevalve menetluse.
Aavik kinnitas, et kui kohtutäiturite rikkumised leiavad kinnitust, siis pole ministeeriumil mingit huvi neid kinni mätsida. "Alustasime võimalike rikkumiste väljaselgitamiseks järelevalvemenetlust, sest lehes ilmunud kohtutäiturite tsitaadid tekitasid kahtlusi, mida tuleb kontrollida. Tegime kohtutäituritele vastavad järelpärimised. Menetlus võtab lihtsamates järelevalveasjades tavaliselt aega kuu või natuke rohkem. Ma usun, et ka maksuamet tegeleb selle teemaga. Meie poolt on neile selleks vastav ettepanek tehtud," rääkis ta.
Aaviku sõnul ei teadnud ta taoliste reiside toimumisest. "Mina sain sellest teada natuke enne artikli ilmumist. Kohtutäiturite koolituskavas on kirjas nende ametlikud täiendkoolitused, neid reise koolituskavas pole,” lausus ta. Aavik lisas, et ministeerium teeb kõik endast oleneva, et parandada täiturite mainet ja kohtutäiturisüsteemi edasi arendada.
"Rikkumiste suhtes oleme võtnud nulltolerantsi hoiaku. Distsiplinaarkaristuste arv, mida viimastel aastatel oleme täituritele määranud, on täiturite arvu arvestades küllaltki suur, võimalik, et teiste Euroopa riikidega võrreldes kõrgeim. Selgelt on ajakirjanduses selle täiturite reisi kohta tõstatatud kahtlused tagasilöök täiturite mainele," ütles Aavik.
Seotud lood
Kohtutäiturid otsustasid võtta välismaiste koolitusreiside arved ettevõtluskulude hulgast välja ning maksta sellest lähtuvalt riigimaksud koos intressidega.
Justiitsminister Kristen Michal alustab tänase Äripäeva artikli põhjal kohtutäiturite suhtes järelevalvemenetlust, et kontrollida kahtlusi maksudest kõrvalehoidmises.
Eesti kohtutäiturid on aastaid tegelenud maksupettusega, vormistades oma soojamaareisid koolitusreisideks.
Reedel kirjutab Äripäev kohtutäiturite kavalast trikist, kuidas koolitusreisi sildi all soojal maal puhkamas käia.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.