Eurotsoon on silmitsi süsteemse kriisiga, mille lahendamiseks on vaja suuremat meelekindlust, ütles Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso.
Barroso sõnul ei ole turu rünnaku suhtes immuunne ükski riik, vahendas agentuur Reuters.
„Me oleme praegu silmitsi tõeliselt süsteemse kriisiga, mis nõuab kõigilt veelgi enam meelekindlust ning võimalik, et täiendavaid ja väga olulisi meetmeid,“ ütles Barroso. „Eurot ei tee see tugevamaks, kui Euroopa Liit lõheneb,“ jätkas ta.
Barroso sõnul on vajalik euroala riikide sügavam majanduslik lõimumine, mis ei aseta ülejäänud kümmet euroalasse mitte kuuluvat riiki halvemasse olukorda. „Juhtimise tugevdamine euroalal tugevdab ühtlasi kogu liitu,“ ütles Barroso.
„Praeguse 17 liikmesriigi ja nende 10 vahel ei tohiks olla mingeid eraldusjooni. Enamik neist, pea kõik need riigid, peavad samuti kunagi euroga liituma.“
Hoolimata euroalale mitte kuuluvate riikide nagu Suurbritannia vastuseisust tuleb euroala reegliraamat Barroso sõnul tugevama liidu kindlustamiseks ümber kirjutada.
Barroso kutsus üles suuremale solidaarsusele, kuid möönis, et ELi aluslepingute muutus ei ole lahendus praegusele pakilisele kriisile. See võtab aega.
„Tulevikus tuleb meil lõimumist velgi tugevdada. Ja selleks tuleb aluslepingut muuta,“ ütles Barroso.
Barroso ütles, et meetmed järelevalve tõhustamiseks euroala riikide eelarvete ja majanduspoliitikas seatud eesmärkide täitmise üle jõustuvad juba tulevast kuust.
Seotud lood
Saksamaa kantsler Angela Merkel rõhutas täna Brüsselis algava ELi valitsusjuhtide tippjohtumise eel, et euro stabiilsuse tagamiseks tuleb ELi aluslepingusse sisse viia vajalikud muutused.
Saksamaa ja Prantsusmaa on käest libiseva võlakriisi valguses arutanud radikaalseid muutusi Euroopa Liidus, mis sisaldaks integreeritumat ja potentsiaalselt väiksemat eurotsooni, on nii Briti ajalehele Guardian kui ka uudisteagentuurile Reuters vihjanud Brüsseli allikad.
Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles täna, et olukord Euroopas on sedavõrd halvenenud, et muutustest pole enam pääsu, ELi aluslepinguid tuleb muuta.
Mõte Euroopa uuest aluslepingust, mis võimaldaks euroala riikide tihedamat lõimumist, kogub toetust, kirjutab Wall Street Journal.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?