Suurettevõtja Urmas Sõõrumaa sõnul on võimalik erakonna rahastamist muuta läbipaistvamaks, kui anda raha läbi ettevõtte.
„Ikka on võimalik, kõik asjad on võimalik iseenesest muuta läbipaistvamaks,“ vastas Sõõrumaa Äripäeva päevaküsimusele.
Sõõrumaa arvates oli siis, kui erakondadele said raha anda ettevõtted, kõik palju selgem. „Seaduste ning kontrollimehhanismidega on ikka nii, et kes tahab, see täidab ja kes ei taha, siis see leiab ikkagi mingisugused laveerimise variandid,“ lausus Sõõrumaa.
Ta lisas, et mida rohkem võimalusi on maksta otse, seda parem. „Tihtipeale on nii, et kui me vaatame parlamendivalimisi, on räägitud, et headel aegadel kulutati selleks üle 100 miljoni krooni. Kui hakata ametlikult kokku lugema, ei saa poolt raha kuidagi kokku. Järelikult teine pool tuleb kuskilt mujalt,“ selgitas Sõõrumaa.
Sõõrumaa märkis, et ta proovis mingi aeg ka erakondadele otse maksta ja sai vastu selle, et muutus ühiskonnas kõige pahemaks.
Äripäev kirjutab tänases juhtkirjas, et erakondade rahastamine ja selle järelevalve on aastaid olnud lahendamata küsimus. Viga pole mitte süsteemis endas, et kas rahastada erakondi riigieelarvest või annetustest, vaid eelkõige rahastamise läbipaistvuses ja kontrollis. Äripäev küsib ettevõtjatelt, kas on üldse võimalik erakondade rahastamist muuta läbipaistvaks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Matek AS nõukogu esimees ja Nordic Contractorsi üks omanikest Egon Matsi sõnul muutub erakondade rahastamine läbipaistvamaks, kui annetusi tehakse avalikult.
Erakondade varjatud rahastamine jätkub, väitis Pärnu keskerakondlasest linnapea aastail 2005–09 Mart Viisitamm, keda rahastanud ettevõtjatest Äripäev hiljuti kirjutas.
Valimiskampaania rahastajad jäid tühjade pihkudega, väidab Mart Viisitamm, keda toetanud ette-võtjatest hiljuti kirjutasime.
Suurettevõtja ja endise poliitiku Jüri Mõisa sõnul on võimalik erakondade rahastamist muuta läbipaistvamaks, näiteks raamatupidamisnõuete suurendamise abil.
Töötukassa peale mõeldakse enamasti siis, kui räägitakse töötusest, koondamistest, maksude tõstmisest või koolitustest. Vähem tuleb jutuks aga tööturuasutuse tase ja võrdlus teistega, eelkõige muidugi naabritega.