Eesti ettevõtted maksid 2010. aastal dividende ligi 800 miljoni euro ulatuses, teatas statistikaamet.
"Veerandi kogu dividendide summast moodustasid energeetikaettevõtete väljamaksed omanikele. Kasumi väljavõtjad olid ka peakontorite ja kaubandusettevõtete omanikud," märkis statistikaameti juhtivstatistik Reet Nestor.
800 miljonit eurot dividende 2010. aastal on vähem kui olid väljamakstud dividendid aastail 2007–09.
Vaatamata puhaskasumi mitmekordsele vähenemisele aastail 2008–09 on väljakuulutatud dividendid jäänud samale tasemele, sest dividende saab maksta varasematel aastatel teenitud kasumi arvelt. Ka 2010. aastal võrreldes eelnenud aastatega teenitud suurem puhaskasum ei toonud suuri muutusi, teatas amet.
2010. aasta lõpetas kasumiga vähem kui kaks kolmandikku ettevõtetest. Aasta varem olid kasumis ligi pooled ettevõtted. Võrdlusena olgu toodud, et hoogsa majanduskasvu aastatel (2005–07) lõpetas kahjumiga vaid 13% ettevõtteid.
Üle-eelmisel aastal jäi palgakasv ettevõtetes küll alla tarbijahindade tõusule, kuid ettevõtete väljatulek majanduslangusest ning nende paranenud finants-majanduslik olukord loob võimalused nii investeeringute kui ka tööjõukulude kasvuks, mida kinnitavad ka 2011. aasta lühiajastatistika andmed, kirjutas Nestor statistikaameti blogis.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Äripäev kirjutab juhtkirjas, et dividendide TOP on hea näide, et ettevõtluses ei pea edukas olema ühtlasi ka suur ja võimas.
Endine automüüja Ralf Õng, kes praegu autofirmadele kinnisvara rendib, ehitas endale 2010. aasta eest firmast välja võetud omanikutulu eest maja.
Äripäev koostas välisfirmadest omanikega ettevõtete dividendide edetabeli 2010. aastal välja makstud summade põhjal.
Äripäeva arvates tuleb riigil takistada kasumi laenuna väljaviimist. Nii säilib meie eelis soodsa maksusüsteemina.
Küberründed sagenevad
Viimastel aastatel on pangateenused liikunud hoogsalt digilahenduste suunas. SEB ettevõtete segmendijuhi Maarja-Maria Aljase sõnul kasutab juba pea pool äriklientidest lisaks internetipangale ka mobiilipanka ja erinevaid pangaliideseid.