Tahvelarvuti iPadi müük võidakse Hiinas ära keelata, kuna ettevõtte Proview Technology sõnul ei ole Apple'il õigust kaubamärki Hiinas kasutada ning firma nõuab tehnoloogiahiiult vabandust ja 1,6 miljardit dollarit.
Juriidiline vaidlus Apple'i ja Proview Internationali vahel sai alguse 2011. aastal. Proview'l on kaks tütarettevõtet: Proview Technology, mis asub Shenzenis ja Proview Electronics, mis asub Taiwanis. Mõlemad firmad registreerisid iPadi kaubamärgi eelmise aastakümne alguses. Taiwani ettevõte 2000. aastal ning Mandri-Hiina ettevõte 2001. aastal, kirjutab Appleinsider.com.
Läbi IP Application Developmenti ostsis Apple 2006. aastal 55 000 dollari eest Hiina iPadi nime. Proview aga väidab nüüd, et see kehtib ainult Taiwani kaubamärgi kohta.
Ilma Proview Technology loata on Apple müünud enda tahvelarvuteid Hiinas. See on tekitanud Shenzheni ettevõttes vastakaid reaktsioone.
"Apple'st on see väga ülbe, et meie õiguseid lihtsalt ignoreeritakse ning müüakse iPade siin turul. Me oleme selle vastu," ütles Proview juhatuse esimees Yang Rongshan. "Lisaks oleme suurtes rahalistest raskustes ning kaubamärgid on väärtus, mis võivad meid sellest probleemist välja aidata."
Proview Technology esitas Shanghai kohtule ajutise tõkestusorderi, et piirata Apple'l müüa ja turustada iPade Hiinas.
Mitmete aruannete väitel võib Apple saada 38 miljonit dollarit trahvi Hiina valitsuse poolt seoses iPadi kaubamärgi rikkumise pärast. Proview Technology, kes väidab, et iPadi nimi kuulub neile, nõuab 1,6 miljardit dollarit ning loodab võita mitmeid Apple vastu esitatud kohtuasju. Proview on ka öelnud, et soovib Apple'lt vabandust ning tõkendit, mis takistaks iPadi nime kasutamist Hiinas.
Seotud lood
China Telecom on sõlminud lepingu Apple'iga, et hakata Hiinas müüma iPhone'i nutitelefone – samm, mis aitab tõsta USA ettevõtte müüki turul, kus viimastel kuudel on palju rabeletud.
Hiina ametnik Yan Xiaohong ütles, et valitsus peab Shenzenis asuvat Proview Technology’t iPadi kaubamärgi seaduspäraseks omanikuks.
Apple on nõuab patendirikkumisele viidates, et California föderaalkohus blokeeriks Samsungi nutitelefoni Galaxy Nexus müügi.
Mitmetele Hiina jaemüüjatele on võimuorganid käskinud populaarse iPad tahvelarvuti poeriiulitelt ära võtta, seoses juriidilise vaidlusega Hiina tehnoloogiafirma ning Apple vahel.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.