Kui tahame saada rikkaimate riikide hulka, peaksime pea kõigile praegustele välisinvesteeringutele ära ütlema, kinnitas pankur Indrek Neivelt.
"Enamasti toovad välisinvestorid siia lihtsama töö ja sellega me viie rikkaima hulka ei saa. Peaksime toetama investoreid, kes toovad siia peakontori funktsioonid nagu arenduse, turunduse jms ning seejuures pole tähtis, kas need on kohalikud või välisinvesteeringud," märkis ta.
"Kui usume, et me kümne aasta pärast oleme Soomest jõukamad, peaksime juba praegu ütlema, et Kesko ladusid pole Eestisse vaja ning firmad nagu Ericsson ja Enics võiksid üldse ära minna. Peaksime selgitama, et Soome firmad teevad Eestisse kolides rumalasti, sest varsti peavad nad kolima tagasi või liikuma veel rohkem lõunasse – Lätti," selgitas ta arvamusartiklis.
Kuid Eestis seda ei tehta ning Neivelti kinnitusel järeldub siit, et meie rikkaks saamise juttu ei usu keegi. "Kõik on pragmaatilised ja teevad seda, mis võimalik ja mille jaoks on oskused. Loosungid ja reaalsus ei lähe kokku ning kõik on siin reaalsusest aru saanud," kinnitas ta.
Vaba ressurss tuleb Hansapanga endise juhi sõnul suunata ettevõtetesse, kes tahavad liikuda väärtusahelas ülespoole ning kes oma töötajaid pidevalt arendavad. "Ülikoolid peavad tegema tihedamat koostööd siinsete ettevõtetega. Ainult nii muutume järk-järgult rikkamaks," kinnitas ta.
Neivelt soovitas teha valitsuste tasemel soomlastega koostööd, et põhjanaabrid tooksid võimalikult palju töökohti Eestisse ja värbaksid puuduva tööjõu siin, mitte ei meelitaks meie töötajaid kolima Soome.
Ta meenutas tuleviku-uuringute instituudi 15 aasta tagust ennustust, et Eesti võib muutuda Lõuna-Soomeks. "Nii ongi läinud ja tundub, et järgmise kümne aastaga see trend ainult kasvab: mõned lihtsamad tööd toovad soomlased Eestisse ja teiste lihtsamate tööde tegemiseks lähevad eestlased Soome. Eestis peseme pesu, teeme soenguid ja lõikame salateid. Sealpool piiri töötavad eestlased peamiselt ehitajatena, sest objekti ju laevaga üle ei too. Neid eestlasi, kes on läinud tööle Soome juhtivatele kohtadele, on väga vähe," märkis Neivelt.
Selline integratsioon toimib ja kõik on justkui rahul, ometi ei tohiks meie poliitiline eliit sellega rahulduda, kinnitas ta. "Mäletame loosungit "Viieteistkümne aastaga viie rikkaima hulka!", mille uskumist peaminister veel eelmisel aastal tunnistas. Tuletagem meelde, et jäänud on alla kümne aasta ja kahjuks ei ole ka soomlased veel viie rikkaima hulgas. Jääb mõistatuseks, kuidas saame olla viie rikkaima hulgas, kui teeme lihtsamaid töid soomlastele, kes seal ei ole," selgitas Neivelt.
Seotud lood
On arusaamatu, kuidas pikka aega pankurina karjääri teinud Neivelt ei mõista välisinvesteeringute väärtust Eestile, ütles juhtimiskonsultatsiooni ja investeerimise nõustamisfirma Excedea partner Mikael Orkomies.
Äripäeva hinnangul näitavad firmade plaanid palgakulu suurendada optimistlikku meelestatust ning survet palgatõusule.
Eesti peaks analüüsima Kreekat ja Portugali, kes võõra raha eest omale kalli infrastruktuuri ehitasid ning lõpuks konkurentsivõimetuks muutusid, kirjutas pankur Indrek Neivelt oma blogis.
Eesti häda on see, et päris palju on lihtsat tööd ja selle eest ei saa eriti maksta, lahenduseks on kõrgema lisaväärtusega tooted, ütles ettevõtja Jüri Käo.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.