Rootsi valitsuse otsus kärpida selle aasta algusest toitlustusettevõtete käibemaksu 25 protsendilt 12 protsendile, et suurendada nõudlust ja ergutada sel moel uute töökohtade loomist, pole hindu külastajatele oluliselt taskukohasemaks muutnud.
Rootsi statistikaameti andmeil alanesid hinnad Rootsi restoranides ja kohvikutes jaanuaris 1,4%. See on murdosa sellest 10,4 protsendipunktist, mille võrra hinnad võinuksid alaneda, kui kogu maksukärbe hindades kajastuks, kirjutab Rootsi majandusleht Dagens Industri.
Välja ei saa restoranipidajad end vabandada ka tooraine hinnatõusuga – toiduainete hinnas kerkisid jaanuaris 0,5% ning mittealkohoolsete jookide hinnad alanesid 0,5%.
Rootsi hotellide ja restoranide haruorganisatsiooni ökonomist Björn Arnek pareerib kriitikat, et maksukärpe mõju hakkab avalduma pikemas perspektiivis. Hindade tõstmise asemel jäävad hinnad muutmata. See ei ole aga see, millega rehkendas Rootsi valitsus, kui maksukärpe ellu viis. Juba juulis tahab valitsus ülevaadet, kuidas maksukärbe on mõjunud. Valitsusele jääb maksu alandamisest saamata 5 miljardit Rootsi krooni maksutulu.
Kriitikud väidavad, et maksukärpe panevad oma taskusse restoranipidajad. Meetme pooldajad aga viitavad sellele, et jaanuaris on märkimisväärselt kasvanud kuulutuste arv, kus otsitakse töötajaid. Peamiselt palkavad praegu kiirtoidurestoranid.
Rootsi majandusminister Annie Lööf leiab samuti, et praegu on veel vara hinnata, milline on maksukärpe mõju hindadele ja hõivele.
Seotud lood
Eesti Hotellide ja Restoranide Liit esitas eelmisel teisipäeval riigikogu rahanduskomisjonile, ettepaneku alandada toitlustusteenuste käibemaksu ja kaotada sellelt ka erisoodustusmaks, kirjutab liidu juhatuse liige Andres Peets tänases Äripäevas.
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.