Riigikogu keskfraktsioon küsib arupärimises rahandusminister Jürgen Ligile hinnangut reinvesteeritud kasumi tulumaksust vabastamise mõjule.
Fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul maksis üle-eelmisel aastal näiteks Swedbank Eestis makse maksmata välja 750 miljonit eurot. "Sellest 518 miljonit eurot tuli omakapitali vähendamise arvelt, mille tõttu jäi riigieelarvesse laekumata ligi sada miljonit eurot maksutulu," märkis ta.
"2000. aastal loodud süsteemi eesmärgiks oli elavdada majandust ning luua uusi töökohti – reaalsuses ei reinvesteerita kasumit aga Eestis, vaid antakse hoopis emafirmale piiramatu tähtajaga laenuks," nentis Simson. "Nii on Eesti transiitmaaks maksuvaba kasumi liigutamiseks teistesse riikidesse," kinnitas Simson.
Rahandusminister peab vastama järgmistele arupärijate küsimustele: kelle huvides on Eesti maksusüsteemis võimalus võtta kasum välja emafirma laenuna? Kui palju maksutulu on jäänud riigieelarvesse laekumata reinvesteeritud kasumi tulumaksust vabastamise tõttu ning kas seda on analüüsitud ministeeriumi tasandil? Millal on plaanis 12 aastat kehtinud süsteemi seadusaugud ära parandada?
Seotud lood
Firmadesse kogunenud kasumi ja laenuna emafirmadele välja viivate summadega võrreldes näitab välisomanikele kuuluvate ettevõtete dividendide edetabel kasinaid numbreid.
Äripäeva arvates tuleb riigil takistada kasumi laenuna väljaviimist. Nii säilib meie eelis soodsa maksusüsteemina.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.