Presidendi kantselei direktori Siim Raie hinnangul annab praegune seadus dokumentide salastamiseks piisavalt võimalusi, kuid salastamispraktikat võiks erinevates asutustes ühtlustada.
"Täna on salastamine piiratud seadusega. Kui ametnik tahab midagi salastada, peab ta selleks leidma sobiva paragrahvi. Kui küsimus on aga selles, et kas peaks salastamise võimalusi veelgi piirama, arvan, et seda pole vaja," rääkis Raie, lisades, et võib-olla annab ametnikke koolitada ja taset ühtlustada, See on aga andmekaitse inspektsiooni ülesanne.
"Igapäevaolukordades oleme aga praeguse seadusega hakkama saanud," lausus Raie. Ta tõdes, et presidendi kantseleil oli möödunud aastal üks vaidlus ajakirjanikuga, kus kantselei jäi kuni lõpuni andmekaitse inspektsioonist erinevale seisukohale. Inspektsiooni otsused on meile täitmiseks, lisas Raie.
Seotud lood
Ministeeriumid, erinevad riigiasutused, kohalikud omavalitsused salastavad dokumente liiga kergekäeliselt. Viimase nädala jooksul on Äripäev toonud avalikkuse ette kaks juhtumit, kus ametnikud on liiga agaralt kasutanud AK templit ehk muutnud dokumendid salajaseks.
Majandusminister Juhan Parts peab erakonnakaaslase Kaupo Rätsepa juhitava Harku vallavalitsuse poolt puhkusetoetuste ja preemiate käskkirjade salastamist huumorirubriiki kuuluvaks asjaks.
MTÜ Korruptsioonivaba Eesti juhatuse liige Asso Prii leiab, et Eestis salastatakse üldse liiga palju ning reageeritakse palgainfole üle.
Harku vallavanema Kaupo Rätsepa allkirjaga on kolmveerand sajandiks salastatud valla teenistujatele määratud puhkusetoetuse ja preemia käskkirjad.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.