Investorid on taas hakanud muretsema Hispaania võime pärast viia ellu reforme ning hakkama saada võlakoormaga.
Kui 2012. aasta alguses võis tunduda, et euroala valitsuste võlakirjakriis on mõnevõrra järele andmas, siis kolmapäev tuletas meile meelde, et see oli vaid näiline.
Hugo Dixon Reutersi Breaking Viewsist võttis asja kenasti kokku: eksisteerib risk, et kui lühiajalise raha hankimisel turusurve taandub, kaob ka valitsuste meelekindlus viia ellu ebapopulaarseid reforme. “Kui see juhtub, on kogu võidetud aeg raisatud ning kriis tõstab taas oma koleda pea ning võimudel pole sellega võitlemiseks vahendeid.” Kolmapäeval said siis Hispaania valitsus, euroala ja investorid meeldetuletuse, et kriis ei ole läbi. Kreekaga võrreldes on Hispaania gigant.
Üle-eelmisel nädalal andis Hispaania peaminister eelarve valitsusele arutada, öeldes selle kohta “demokraatiaaja kõige kokkuhoidlikum”. Riiki tabas üldstreik ja miljon protestijat tuli tänavatele. Valitsus kardab, et kärped peatavad mis tahes majanduskasvu ning tööpuudus, mis on iseäranis suur noorte seas, muutub kontrollimatuks.
Kolmapäeval ütles Hispaania peaminister oma Rahvapartei ees esinedes, et Hispaania majanduse olukord on ekstreemselt keeruline.“Need, kes seda ei mõista, lollitavad vaid iseennast,” ütles ta, püüdes läbi suruda kolme aastakümne suuremaid eelarvekärpeid. “Risk kaotada ligipääs laenuturule ei ole teoreetiline, vaid on mõne Euroopa Liidu riigiga juba juhtunud.”
Investorid hakkasid kahtlema riigi võimekuses kanda võlakoormat. Hispaania tööpuudus ületas 23% joone. Riigi eelarve puudujääk ei ole alates 2007. aastast mahtunud Euroopa Liidu nõutava 3% sisse. Kaitstes 27 miljardi eurost eelarvekärbet, mis peaks puudujääki 3,2 protsendipunkti võrra kahandama mulluselt 8,5 protsendilt tõstis Rajoy panuseid öeldes, et Hispaania liitub Kreeka, Iirimaa ja Portugaliga Euroopa Liidult ja IMFilt abivajajate pundiga, kui kärpeid ei tehta.
Loe pikemalt paberlehest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Hispaania majandusolukord on väga raske ning fookuses on eelarvedefitsiit, kuid mingit abipaketti Hispaania ei vaja, ütles Hispaania peaminister Mariano Rajoy täna riigi parlamendis.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.