Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi selgitas täna panga intressiotsusele järgnenud pressikonverentsi, mida ta silmas pidas, kui nimetas läinud nädalal vajadust luua fiskaalleppe kõrvale ka euroala kasvupakt.
Ühe osa sellest – Draghi sõnul kõige olulisema – moodustaks visioon, kus me tahame eurot näha kümne aasta perspektiivis.
„Selgus tuleviku osas on oluline majanduskasvu element,“ ütles Draghi, kutsudes määratlema lõppsihti ja tingimusi, mis eesmärgile jõudmiseks täita tuleb. Nii nagu seda tehti 90nendatel aastal, kus lõppsiht oli ühisraha käibelevõtt.
Nüüd tuleb näiteks määratleda, kas euroala riigid tahavad eelarveliitu, mis puhul tuleb liikmesriikidel tunnistada ka vajadust osa suveräänsusest loovutada. „See osa paktist on poliitiline, kuid kõige olulisem,“ ütles Draghi.
Teise osa paktist moodustaksid struktuurireformid, mis on igas riigis erinevad. Samas on läbivaks teemaks vajadus lõpule viia Euroopa ühisturu loomine ning suurendada paindlikkust ja mobiilsust euroala riikide tööturul.
Kolmanda osa kasvupaktis moodustaksid meetmed, millega Euroopa tasandil majanduskasvule ja töökohtade loomisele kaasa saaks aidata. Siia alla kuuluksid Euroopa Investeerimispanga laenuvõime suurendamine, et rahastada suuri üle-euroopalisi infrastruktuuriprojekte, ning ka ELi vahendite sihipärasem ja vajaduspõhisem suunamine.
Draghi sõnul loob töökohti eelkõige erasektor. Oluline on luua selleks tingimused.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Euroopa alaline päästemehhanism ESM on oluline instrument, mida kasutatakse kriisi ajal – seda oli vaja, kuna ajutine päästemehhanism EFSF ei rahuldanud ei ootusi ega vajadusi, ütles Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi täna panga intressiotsusele järgnenud pressikonverentsil.
Tänase Euroopa Keskpanga väljasõiduistungi turvamiseks tuli Hispaanial ajutiselt Schengeni leping peatada ja piirikontroll riigipiiril taastada, et ohjeldada Barcelonas kärpekuuri vastaste proteste.
Euroopa vajab fiskaalleppele lisaks ka kasvupakti, ütles Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi.
Läti kriisikogemusest on üks olulisemaid õppetunde vajadus selge strateegia järele, kuidas kriisist välja saadakse, ütles täna Lennart Meri konverentsil osalenud Läti peaminister Valdis Dombrovskis.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.