Eesti on olnud kindel stabiilne uus euroala riik, kiire majanduskasvu ja madala võlakoormaga, ütles Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn täna Euroopa Komisjoni värsket majandusprognoosi tutvustades, kus Eestile prognoositakse selleks aastaks 1,6% ja tulevaks aastaks 3,8% suurust SKP kasvu.
Töötuse määr alaneb komisjoni prognoosi järgi läinud aasta 12,5 protsendilt tänavu 11,6%-le ning tuleval aastal 10,5%-le.
Eelarvedefitsiit küünib komisjoni prognoosi järgi tänavu 2,4%-le SKPst, kahanedes tuleval aastal 1,3%-le. 2011. a oli Eesti eelarve 1% ulatuses SKPst plussis. Ühekordseid tegureid arvestamata on eelarvedefitsiit tänavu 0,8% ja tuleval aastal 0,5%.
Valitsussektori võlakoorem kasvab komisjoni prognoosi järgi läinud aasta 6 protsendilt tänavu 10,4%-le ja tuleval aastal 11,7%-le SKPst.
Inflatsioon aeglustub läinud aasta 5,1 protsendilt sel aastal 3,9%-le ning tuleval aastal 3,4%-le.
Nominaalpalga kasv jääb mõõdukaks – tänavu 4,4% piiresse ning tuleval aastal 5,7% tasemele. Positiivseks peaks muutuma ka reaalpalga kasv (0,5% tänavu ja 2,3% tuleval aastal).
Läinud aasta ülejäägi asemel on jooksevkonto tänavu ja tuleval aastal 0,3% ulatuses SKPst defitsiidis.
Läinud aastaga võrreldes (kasv 24,9%) aeglustub ekspordi kasv tänavu märkimisväärselt, 1,4%-le. Samas on eratarbimine jõudsalt toibumas. Tuleval aastal kannustavad kasvu nii eksport kui eratarbimine.
Seotud lood
Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn ütles täna Lennart Meri konverentsil, et Eesti puhul kummutas viimased kõhklused riigi sobivusest euroalaga liitumiseks Eesti võlatase.
Täna Lennart Meri konverentsil osalenud Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn ütles, et vale on käsitleda Euroopas majanduskasvu ergutamise vajaduse üle tuure võtvat debatti kui valikut selle vahel, kas jätkata kärpeid või ergutada majanduskasvu.
Euroopa Komisjoni andmeil mahuvad oma avaliku sektori võlakoormaga euroalal kehtestatud raamidesse viis riiki – Eesti, Luksemburg, Slovakkia, Soome ja Sloveenia. Eesti võlatase on neist madalaim.
Euroopa Komisjoni täna avaldatud kevadise majandusprognoosi järgi on seitsme euroala riigi SKP tänavu languses.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?