Euroopa Komisjoni andmeil mahuvad oma avaliku sektori võlakoormaga euroalal kehtestatud raamidesse viis riiki – Eesti, Luksemburg, Slovakkia, Soome ja Sloveenia. Eesti võlatase on neist madalaim.
Viies riigis on võlatase üle 100% SKPst, sealhulgas Kreekas 160,6% tasemel. Teised riigid selles „liigas“ on Itaalia (123,5%), Iirimaa (116,1%), Portugal (113,9%) ning Belgia (100,5%).
Euroala suurimas riigis Saksamaal kasvab võlatase tänavu 82,2%-le SKPst ning Prantsusmaal 90,5%-le.
Keskmiselt on avalikus sektori võlatase euroalal tänavu 91,8% SKPst, jätkates kasvu, kui vahepeal poliitikat ei muudeta.
Euroala väikseima avaliku sektori võlakoormaga on tänavu Eesti, mille võlatase kasvab läinud aasta 6%ga võrreldes tänavu 10,4%-le SKPst ning tuleval aastal 11,7%-le.
Madalaima võlatasemega riigid2012, % SKPstEesti 10,4Luksemburg 20,3Slovakkia 49,7Soome 50,5Sloveenia 54,7Kõigis on võlatase läinud aastaga võrreldes kasvanud.
Euroalal lubatud eelarvedefitsiidi normi (3% SKPst) täidavad tänavu 17 riigist kaheksa riiki, millest kaks – Belgia ja Austria jäävad 3% piirile.
3% alla SKPst jäävad Saksamaa (-0,9%), Eesti (2,4%), Itaalia (2,0%), Luksemburg (1,8%), Malta (2,6%) ja Soome (0,7%).
Suurima eelarvedefitsiidiga SKPst on tänavu Iirimaa (8,3%) ja Kreeka (7,3%). Järgnevad Hispaania (6,4%) ja Prantsusmaa (4,5%).
Seotud lood
Täna värske majandusprognoosi avalikustanud Euroopa Komisjon ootab sel aastal euroalal väikest majanduslangust ja tööpuuduse jätkuvat kasvu – aeglast paranemist on oodata selle aasta teisest poolest.
Euroopa Komisjoni täna avaldatud kevadise majandusprognoosi järgi on seitsme euroala riigi SKP tänavu languses.
Täna Lennart Meri konverentsil osalenud Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn ütles, et vale on käsitleda Euroopas majanduskasvu ergutamise vajaduse üle tuure võtvat debatti kui valikut selle vahel, kas jätkata kärpeid või ergutada majanduskasvu.
Eesti on olnud kindel stabiilne uus euroala riik, kiire majanduskasvu ja madala võlakoormaga, ütles Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn täna Euroopa Komisjoni värsket majandusprognoosi tutvustades, kus Eestile prognoositakse selleks aastaks 1,6% ja tulevaks aastaks 3,8% suurust SKP kasvu.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?