Süüdistamine võib nüüd alata. Läbi aegade ühe enim oodatud börsiletuleku järel 11% kukkunud Facebooki aktsia tähendab seda, et investorid on asunud süüdistama kõiki - alates Morgan Stanleyst kuni Nasdaqi aktsiaturuni.
Morgan Stanley oli aktsiapakkumise peamine garanteerija, kellel olid abiks veel suurpangad Goldman Sachs Group ning JPMorgan Chase & Co.
"Nad olid nagu gängsterid, kes ei osanud tulistada," ütles Bloombergile Fiduciary Trusti investeerimisjuht Michael Mullaney, kes vahendas klientide ordereid Facebooki aktsiale. "Garanteerijad panid tegeliku nõudlusega puusse ja Nasdaqi börsil ei saanud lihtsalt tehinguid teha," lisas ta.
Mullaney hinnangul on enim süüd Morgan Stanleyl, sest nemad olid peamised garanteerijad 33 firma seas, kelle Facebook 16 miljardi väärtuses aktsiate müügiks palkasid.
Asjaga seotud inimeste sõnul otsustasid panga juhid koos Facebooki juhtkonnaga suurendada IPO suurust ja aktsia hinnavahemikku kõigest päevad enne 17. mai pakkumist, ignoreerides mitmete kaasjuhtide ettepanekuid.
Ühe isiku sõnul rääkis Morgan Stanley terve IPO jooksul vaid väheste kaasgaranteerijatega peale JPMorgan Chase'i ja Goldman Sachsi.
"Nad panustasid liiga palju entusiasmile ja tõenäoliselt tajusid turu atmosfääri lihtsalt valesti," ütles IPOga samuti aktsiaid ostnud Fifth Third Asset Managementi investeerimisjuht Keith Wirtz.
Osad investorid ütlevad, et nad tunnevad end pankade poolt eksitatuna. Ühe anonüümseks soovida jäänud Londoni fondijuhi sõnul andsid pankurid märku sedavõrd tugevast nõudlusest, et ta andis oluliselt suurema ostuorderi sisse kui ta arvas, et ta kätte saab. Selle tulemusel oli tal 40% rohkem aktsiaid kui ta soovis, millest suure osa müüs ta esimesel kauplemispäeval ära.
Morgan Stanley ja Facebook peavad asjaga seotud isikute sõnul kehva IPO põhjuseks probleeme Nasdaq OMX Groupi arvutisüsteemiga. Nasdaqi kauplemisplatvorm koormati üle orderite tühistamiste ja uuendustega, mistõttu ei suutnud börsioperaator õigel ajal kauplemist alustada. USA Väärtpaberikomisjon ütles, et uurib juhtunut.
Nasdaqi tegevjuht Robert Greifeld ütles 20. mail ajakirjanikele, et avapäeva viivitus ei omanud mingit selget mõju aktsia hinnale ja lisas, et aktsia langus algas pärast seda, kui kõik maaklerid olid saanud juba kinnitused tehingute kohta avaoksjonil.
Autor: Fredy-Edwin Esse, California
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tingituna Facebooki esimese päeva kauplemisprobleemidest Nasdaqi börsil, võib sotsiaalvõrgustik kolida New Yorgi börsile, ütlesid kaks asjaga seotud inimest, vahendas CNBC.
Odav elekter ja tootmisvõimsuste suurendamine on kujunenud justkui Eesti Nokia leidmiseks. Majandusanalüütik Mihkel Nestor ja AVH Grupi tegevjuht ning endine Enefit Greeni finantsjuht Veiko Räim arutlevad, milline on selle Nokia mõju majandusele.