Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn ütles täna, et raskustes euroala pangad peaksid saama euroala alalisest päästemehhanismist ESM otse abi taotleda.
See tähendaks, et abi ei paluks mitte riik, millega kaasneks range majandusprogramm, vaid pangad. Taoline lahendus aitaks Rehni sõnul võlakriisi pidama saada ning oleks esimene samm nn pangaliidu suunas, vahendas agentuur Bloomberg.
Saksamaa on taolisele lahendusele vastu, ehkki mõte on viimastel päevadel leidnud üha enam kaalukaid toetajaid. Teiste hulgas Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi.
"Oleme kaalunud seda kui tõsist võimalust, mis aitaks riikide ja pankade omavahelised tihedad sidemed katkestada," ütles Rehn. "Seda alternatiivi, kus pankade rekapitaliseerimine toimuks otse, on oluline kaaluda," lisas ta.
Läinud nädalal tegi sellise ettepaneku Euroopa Komisjon. Mõtet toetab ka Prantsusmaa uus valitsus, minnes vastuollu Saksamaa kantsleri Angela Merkeli seisukohaga, et igasugune abi pankadele peab minema läbi vastava riigi valitsuse, et kindlustada abi tingimuste täitmine. (See aga tähendaks, et taoline riik ei saaks enam turgudelt laenata ja sõltuks täielikult euroala abimehhanismidest – toim.)
Seotud lood
Rahandusminister Jürgen Ligi soovitas täna riigikogus olla parlamendil suvel valmis erakorralisteks istungiteks.
Samal ajal kui Eesti ootab alles kohtuotsust, kas põhiseadus võimaldab meil euroalal alalise abifondi ESMiga liitumist, terendavad fondi käivitumiseks juba konkreetsed kuupäevad.
Hispaania eelarveminister Cristobal Montoro sõnul peaksid Euroopa institutsioonid appi tulema Hispaania pankade stabiliseerimiseks.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.