Euroopa Liidu rahandusministrite viimasel kohtumisel läinud nädalal jõuti üksmeelele, et finantstehingute maks võib teoks saada n.ö tõhustatud koostöö korras, mis eeldab vähemalt üheksa riigi toetust – toppama jäämine oleks takistanud näiteks Austrias ja Saksamaal euroala alalise päästemehhanismi ESM jõustumist.
„Kui me ei saa enam kui 9 kolleegi toetust, siis Austria parlament ESMi ei ratifitseeri,“ ütles Austria rahandusminister Maria Fekter agentuuri Bloomberg vahendusel.
„Me arutasime seda küsimust põhjalikult ja nägime, et 10 riiki on valmis finantstehingute maksu ideega edasi minema,“ ütles Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble.
Kõnelused selle üle, et kehtestada maks kõigis 27 liikmesriigis, on põrganud Suurbritannia, Hollandi ja mitme teise riigi vastuseisule.
„Finantstehingute maks tõstab laenamiskulusid ja sellel oleks negatiivne mõju Euroopa majanduskasvule,“ kordas oma skepsist Rootsi rahandusminister Anders Borg. „Meil tuleb majanduskasv taastada, mitte seda pärssida.“
Eesti hoiak finantstehingute maksu osas on „leigelt nõustuv“, ütles rahandusminister Jürgen Ligi täna ELi rahandusministrite kohtumisest ülevaadet andes. „Laua tagant me eemale ei hoia.“
Küll aga tahab Eesti esmalt selgemat ülevaadet, milles see maks seisnema hakkab. Samuti on Eesti huvi, et maksu baas ei jõuaks tavatarbijani, vaid piirduks tehingutega, kus on potentsiaalne finantskriisi risk suured spekulatiivsed huvid, ütles Ligi. "Tavapangandust võiks sellest säästa," ütles ta.
Samas on ilmne, et see teema ei kao kuhugi, ütles Ligi, kuna nii mõnigi riik seob seda väga tugevalt teiste teemadega.
Euroopa Komisjoni maksuvolinik Algirdas Semeta ütles, et finantstehingute maks tõhustatud koostöö vormis on parem kui mitte midagi. Komisjon esitas oma ettepaneku uue maksu kehtestamiseks läinud aastal.
Seotud lood
Prantsusmaa parlament kiitis eile heaks president Francois Hollande’i 2012. aasta revideeritud eelarve, mis muuhulgas sisaldab 0,2% suurust uut maksu aktsiatehingutele.
Finanstehingute maks, mille üle Euroopa Liidus praegu tulised arutelud käivad, tähendaks Eestile loodetud tuludest suuremaid kulusid, rääkis Rolan Jankelevitš advokaadibüroost Tark Grunte Sutkiene Pärnu finantskonverentsil.
Laupäeval Tartu raekojas Prantsusmaa Euroopa asjade ministri Bernard Cazeneuve’iga kohtunud peaminister Andrus Ansip ütles kohtumise järel, et ka Eesti on valmis kaaluma selle tõhustatud koostööga liitumist.
Eesti valitsus otsustas saata Euroopa Komisjonile kirja, millega ühineb nende riikide ringiga, kes soovivad finantstehingute maksu küsimuses tõhustatud koostöö ettepanekuid.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.