Müügitempo kasv ning uute projektide nappus on Harjumaa uute korterite arvu vähendanud kahe aasta jooksul 30% ning tõstnud hinda kolmandiku võrra.
"See omakorda annab võimaluse arendajatel väga kiirelt uued majad välja müüa," ütles Pindi Kinnisvara analüütik Siim Simson. „2010. aastal oli müügisolevate korterite tinglikuks laojäägiks 3 aastat, tänaseks on see langenud ühe aasta peale,“ lisas ta.
Tema sõnul on ühelt poolt inimeste kindlustunde kasvades tehingute arv uute korteritega suurenenud, teisalt hoiab planeeritavaid arendusprojekte tagasi prognoosimatu ehitushind, mis on pidevalt kasvutrendi näidanud. „Tänavu II kvartalis tehti Harjumaal uute korteritega 110 tehingut kuu kohta, veel aasta tagasi oli sama näitaja 80 tehingut, kaks aastat tagasi aga ainult 66“, lausus Simson. „Pakutavate varade arv on aga kahe aastaga langenud Harjumaal 2400-lt ühikult vähem kui 1700-le ühikule,“ lisas ta.
„Defitsiidi suurenemisega on märkimisväärselt kasvanud ka müüdavate arendusprojektide hinnatase, kahe aastaga on Tallinna keskmine uute korterite ruutmeetrihind kerkinud ligi 30% võrra, koos Harjumaaga on muutus olnud 40%“, sõnas analüütik.
Hinnatõusu osas märkis Simson siiski, et seda on statistiliselt võimendanud ka olukord, kus viimasel aastal ehitatakse uusi elamuid rohkem kõrgema hinnatasemega Kesklinna ja Põhja-Tallinna linnaossa.
Simson ütles, et peamiselt tulebki täna turule väiksemamahulisi, 30-40 korteriga elamuid, mis ei suuda rahuldada ostjate vajadusi. „Suuremaid elamukvartaleid hoitakse stardipositsioonil, kuid ehitustegevust alustatakse alles siis, kui ollakse majandusstabiilsuses täiesti kindel,“ lisas ta.
Pindi Kinnisvara/ERI Kinnisvara monitoorib igakuiselt enam kui 200 arendusprojekti müügimahtusid ja hinnataset Harjumaal, Tartumaal ja Pärnumaal.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eelmise kvartaliga võrreldes tõusid korterite hinnad 5,6% ning majade hinnad langesid 1,5%. Eelmise aasta II kvartaliga võrreldes on korterite hinnad tõusnud 10% ja majade hinnad 2,9%, teatas statistikaamet.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.