Rootsi rahandusminister Anders Borg ütles enne ELi rahandusministrite kohtumist, kus arutatakse ka pangandusliidu loomist, et kompromiss on kaugel.
„Kui tahetakse kompromissi, tuleb kõik uksed avada,“ ütles Borg, taunides, et pigem on hakatud juba „uksi kinni panema“ ehk siis alternatiive lukku lööma.
Borgi sõnul peab olema võimalik kaaluda aluslepingus tehnilist muudatust, et tagada Euroopa Keskpanga uues pangajärelevalve nõukogus kõigi liikmesriikide võrdne kohtlemine. Samuti peab olema võimalus arutada, kas järelevalve ikka peab tingimata olema Euroopa Keskpanga alluvuses.
„Kõik need alternatiivid peavad olema protsessi kaasatud,“ ütles Borg, lisades, et ei näe kompromissi võimalust selles, mis praegu lauale on pandud.
Kui aga ollakse valmis kõiki alternatiivne arutama, siis ei välistanud Borg, et aasta lõpuks on poliitiline kompromiss olemas.
Eestile on Rootsi seisukoht ELi loodava pangandusliidu osas oluline, kuna Eesti turul domineerivad Rootsi pangad.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Euroopa Komisjoni praegu esitatud kujul ei ole euroala ühtse pangandusjärelevalve ettepanek Rootsile aktsepteeritav, mis asetab keerulisse seisu ka Eesti, kus pangandusturu suurimad pangad on Rootsi pangad.
Euroala valitsusjuhid seadsid küll sihiks, et pangandusliidu kokkulepe peaks detsembris laual olema, kuid üksmeelest ollakse alles kaugel.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.