Danske Banki tegevjuhi Aivar Rehe sõnul kasvavad Eesti ametiühingud nii nagu meie majanduski ning töörahu hoidmine on ühiskonnale odavam kui selle katkestamine.
Äripäev küsib täna, kas nõrgad ametiühingud on Eesti majanduse trumbiks.
"Eesti majanduse edu ja tugevus tänases Euroopa kriisitormis on saavutatud osalt ka tänu ühiskonna soovile liikuda majanduse ja ühiskonna arengus mõistliku kompromissi võtmes. See tähendab, et väga tähtsad on suhted tööandjate ja töövõtjate vahel. Osapooled on tegutsenud oma eesmärgi saavutamise nimel, kuid seejuures ei ole lõhutud ühiskonna tervikväärtusi. Konstruktiivsus ning õigel ajal ja mahus järeleandmised on tulemuse saavutamisel tähtsad. Eesti ametiühingud kasvavad nagu meie majandus tervikuna," märkis Rehe ja lisas: "Tark tegutsemine eesmärgi saavutamiseks on hoida töörahu läbirääkimistel. Töörahu saavutamine ja hoidmine on oluliselt odavam ühiskonnale kui töörahu katkestamine."
Tööandjate keskliidu juhi Tarmo Kriisi hinnangul on ametiühingud tugevamad nendes riikides, kus on rohkem riigile kuuluvaid äriühinguid, nagu ka näiteks SAS. "Erasektoris on ametiühingute mõju nii meil kui mujal väiksem või olematu. Avalikus sektoris on alati selline poliitiline moment, mis sunnib ettevõtte juhtkonda ametiühingutega arvestama. Kui ettevõte kasvab, siis ametiühingud konkurentsivõimele ohtu üldiselt ei kujuta. Keeruline on aga sotsiaalsete garantiide vähendamine majanduslikult keerukates tingimustes. SASi ja Estonian Airi kogemusele tuginedes tuleks vältida kollektiivlepinguid ametiühingutega," märkis Kriis.
Seotud lood
Varahommikuse Tallinn-Valga pooltühja rongi väljudes põlesid raudteelaste ametiühingu kontoris tuled ja toimus aktiivne suhtlemine piirkondlike streigijuhtidega.
Tartu linnas bussiliiniveo teenust osutava AS Sebe omaniku Hugo Osula arvates kaotasid bussijuhid Tallinnas streiki korraldades klientide usalduse.
Premia Foods ASi juhatuse esimehe Kuldar Leisi hinnangul on majanduse trumbiks mõistlik ametiühing, kus kõik pole kivisse raiutud.
Arstide liit ja tervishoiutöötajate kutseliit sõlmisid eile haiglate liiduga eellepingu, mille järgi leppisid pooled kokku kollektiivlepingu tingimustes.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.