Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Leis: ametiühingute nõrkus teeb majanduse vabamaks
Premia Foods ASi juhatuse esimehe Kuldar Leisi hinnangul on majanduse trumbiks mõistlik ametiühing, kus kõik pole kivisse raiutud.
Äripäev küsib täna, kas nõrgad ametiühingud on Eesti majanduse trump.
"Noh, mõistlik ametiühing on majanduse trumbiks. Kuid kui võrrelda meie ametiühinguid Skandinaavia omadega või vana Euroopa omadega, siis meil on majandus seetõttu veidi vabam, et ametiühingud pole nii jõulised," vastas Leis.
"Vanades riikides on palgatõusud ka kriisiajal paigas. Soomes olid kokkulepped, ja vaatamata kriisile seal palgad ikka tõusid. Eestis ja Lätis said ettevõtjad ja riik kriisis kiiremini reageerida ja tänu sellele ellu jääda, et ametiühingutel polnud kõik nii kivisse raiutud. Meil endagi kontsernis oli erinevus, kuidas kuskil riigis kokku hoida. Ma ei ütleks, et nõrgad ametiühingud on majanduse trumbiks, trump on läbiräägitavad ametiühingud, kus kõik pole kivisse raitud ja paika pandud," märkis Leis.
Danske Banki tegevjuhi Aivar Rehe sõnul kasvavad Eesti ametiühingud nii nagu meie majanduski ning töörahu hoidmine on ühiskonnale odavam kui selle katkestamine.
Eesti elanikest vaid ligi 10% on pidanud oluliseks ametiühingutega liituda, samal ajal kui Põhjamaades on see protsent kordades suurem, märkis Elisa Eesti juhatuse esimees Sami Seppänen.
Eri põlvkondade ühtseks ja tõhusaks tiimiks sidumine võib olla keerukas, kuid õigesti juhitud meeskondades toovad vanemate kogemused koos nooremate avatud mõtlemisega kokkuvõttes paremaid tulemusi, leitakse saates “Minu karjäär”.