Euroopa Liidu kõrgeima 27-protsendise käibemaksuga Ungari on hädas suuremat tulu noolivate maksupetturitega.
Kõrge maksumäär on petturitele ahvatlev, kuna iga pettus toob rohkem tulu kui mujal ELis.
Eelmisel aastal uuris Ungari maksuamet 1500 käibemaksupettust ja viimastel aastatel on uuritud juhtumite maht aasta kohta ulatunud 60 miljardi Ungari forintini (200 miljonit eurot), vahendas Reuters paar nädalat tagasi. Tüüpilised kaubaartiklid pettuste puhul on suhkur, toiduõli, väetised ja lihatooted, kuna mitmed teised Euroopa Liidu riigid rakendavad neile kaupadele väiksemat kui 15-protsendilist käibemaksumäära.
Ungaris on käibemaks toiduainetele 27 protsenti ning soodsam 18-protsendine käibemaksumäär kehtib toidukaupadest ainult piima- ja pagaritoodetele. USA kaubandusettevõte Bunge Ltd hindas mullu, et erinevate kaupade nagu toiduõli, suhkur, kohv ja liha müügiga seotud maksupettuste maht Ungaris võib olla kuni miljard eurot aastas.
Seotud lood
Eesti on toiduainetele kehtiva ühtse 20-protsendise käibemaksuga Euroopa Liidus esirinnas, meie toiduarvetel on käibemaks oluliselt suurem kui Soomes, Rootsis, Saksamaal ja paljudes teistes riikides.
Jaeketid on valmis liituma kokkuleppega, et käibemaksu langetamise korral alandavad nad samavõrra ka toodete müügihinda. Kaupmeest huvitab klientide ostuvõime ja heaolu, riiki paraku mitte, kirjutab kaupmeeste liidu tegevdirektor Marika Merilai.
Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul on Euroopas levinud alandatud käibemaksumäärad toiduainetele silmakirjalikud.
Maksu- ja tolliameti peadirektori Marek Helmi sõnul soodustavad käibemaksu erisused maksudega skeemitamist.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.