Aktsiaindeksit S&P 500 analüüsinud investor Marc Faberi sõnul on olukord sarnane 1987. aastaga, mil oktoobris toimus New Yorgi börsil "musta esmaspäevana" tuntud kukkumine.
1987. aasta esimesel poolel tõusis aktsiaturg rohkem kui 30%, kuid aasta teises pooles kukkus see pärast 25. augustit 36%. Ainuüksi 19. oktoobri "mustal esmaspäeval" kukkus Dow Jonesi aktsiaindeks 22,61%.
"1987. aastal oli meil väga tugev ralli, kuid tulemused ei näidanud enam märkimisväärset kasvu ning turg oli üleostetud," ütles Faber CNBC-le. "Viimane ralli enne 25. augusti viis väikese arvu aktsiaid 52 nädala tippu. Uute aktsiatippude arv vähenes."
Faberi sõnul leiame enda ka praegu sarnasest olukorrast. "Kui vaadata viimast kahte päeva [teisipäev ja kolmapäev], on S&P väga lähedal kõigi aegade tipule, aga eile ja päev varem oli 170 uut 52 nädala põhja jõudnud aktsiat. See on väga kõrge number," ütles ta.
See tähendab, et turg on sõltuv väga vähestest ettevõtetest. "Praegune turg saab üles minna ainult siis, kui on 10 või 50 tugevat aktsiat, mis viivad kogu turgu kõrgemale," märkis Faber.
Seotud lood
Kasvav varanduslik ebavõrdsus tähendab, et rikastel ei ole kuhugi peituda ning sündmused nagu Küprosel võivad juhtuda ka teistes riikides, ütles trendivastane investor Marc Faber CNBCile.
Maailmas on tekkimas erinevad mullid ning nende eest pole kuskile põgeneda, isegi mitte kulda, ütles uudiskirja „Gloom, Boom and Doom“ autor Marc Faber Bloombergile.
Börsil kaubeldavad fondid (ETFid), mis kasutavad kahe- ja kolmekordseid võimendusi, võivad USA Föderaalreservi hinnangul põhjustada järgmise suure börsikrahhi.
Arenevate Aasia turgude aktsiad on viimastel aegadel langenud ning pulliturg arenenud turgudel jätkab jooksmist, kuid investor Marc Faberi arvates ei ole praegu õige aeg aktsiaid osta.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.