Prantsusmaa maksustab tuumaenergia ja fossiilsete kütuste kasutamise heitmed, et kogunenud miljarditest eurodest rahastada taastuvenergeetika ja energiasäästu arendamist.
"Muutused, mis annavad võidu pikemas perspektiivis, on lühiperspektiivis kõik kulukad," ütles Prantsusmaa peaminister Jean-Marc Ayrault läinud nädalavahetusel agentuuri Bloomberg vahendusel.
Ayrault' sõnul kehtestatakse maks Electricite de France SA (EDF) olemasolevatele reaktoritele.
CO2 maks kehtestatakse aga fossiilsetele kütustele (bensiin, diisel, maagaas, kütteõlid) järk-järgult, et aastaks 2016 saada sealt maksutulu 4 mld eurot.
Prantsusmaa president Francois Hollande lubas valimiskampaanias vähendada aastaks 2025 Prantsusmaa sõltuvust tuumaenergiast poole võrra. Praegu annavad EDFi 58 reaktorit kolm neljandikku Prantsusmaa elektritoodangust. Energiareform läheks Hollande'i sõnul hinnanguliselt maksma 20 miljardit eurot aastas.
"Meie tuumajaamadel tuleb sinna oma panus anda," ütles Ayrault. Maks kehtiks olemasolevatele reaktoritele allesjäänud käitusaja jooksul.
Detailsemalt Ayrault EDFi maksustamise plaani ei avalikustanud.
Hollande ei ole veel avalikustanud, kas lisaks Lõuna-Prantsusmaal Fessenheimis asuvale tuumajaamale, mis suletakse 2016. aastal, on plaanis sulgeda ka teisi reaktoreid.
Prantsusmaa seab eesmärgiks vähendada energiatarvet aastaks 2050 poole võrra ning fossiilsete kütuste kasutamist aastaks 2030 30 võrra. Riik plaanib ergutusmeetmeid, mis ajendaksid majapidamisi suuremale energiakokkuhoiule. Elektriautode laiemaks kasutuseks plaanib valitsus lisada laadimisjaamu.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rootsi tööstusel pole poliitikuilt vastust, mis saab tuumaenergiast riigis, kus arvamusküsitluste järgi populaarseimal parteil, sotsiaaldemokraatidel, on parteikongressi tasemel ära otsustatud tuumaenergiast loobumine.
Mitte ainult Eesti vaid ka Euroopa energeetika peab välja rabelema subsiidiumide sõltuvusest, ütles majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts täna Rahvusvahelise Energiaagentuuri Eesti energiapoliitika süvaanalüüsi tutvustanud seminaril.
Euroopa Liidu heitmekaubanduse süsteem ETS praegusel kujul enam ei toimi, tunnistas täna Tallinnas Rahvusvahelise Energiaagentuuri direktor Maria van der Hoeven.
Prantsuse jalgpallurid on leidnud omale ootamatud liitlased bretooni talunikes, kes samuti on asunud häälekalt protestima president Francois Hollande'i maksutõusude vastu.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.