Prantsuse jalgpallurid on leidnud omale ootamatud liitlased bretooni talunikes, kes samuti on asunud häälekalt protestima president Francois Hollande'i maksutõusude vastu.
Kui jalgpallurite pahameele on tinginud nn miljonäride maks ehk miljoni euro piiri ületava palgatulu maksustamine 75% tulumaksumääraga, siis talunikud protestisid nädalavahetusel plaanitava raskevedude maksu vastu. Protestisid nii ägedalt, et mitmed inimesed said vigastada, vahendas agentuur Bloomberg.
Jalgpallurid on ähvardanud novembris rea liigamänge ära jätta, kuid president Hollande ei kavatse miljonäride maksus järeleandmisi teha. Mis saab veostemaksust, pole selge – täna kohtuvad valitsuse liikmed Bregane'i parlamendisaadikutega.
Mitmes maksude üle tekkinud vastasseisus on presidendi "silm juba pilkunud", mis on prantslastele jätnud mulje, et valitsus ei tule riigi valitsemisega kuigi hästi toime. Oktoobris hindas Hollande'i valitsemise heaks 26% vastanuist.
Viimase kolme aastaga on maksud Prantsusmaal kerkinud 70 mld euro võrra. Läinud aastal ulatus maksukoormus 46,3%-le SKPst. See oli kahe protsendipunkti võrra kõrgem kui 2011. aastal, mil maailmas oli veelgi kõrgem maksukoormus vaid Taanis ja Belgias.
"Maksude tõstmiseks ei ole enam ruumi," kommenteeris Pariisi Poliitiliste Uuringute Instituudi professor Laurent Dubois. "Prantslased tunnevad, et maksud tõusevad ja ostujõud väheneb. Nad hääletasid Hollande'i poolt, kuna arvasid, et saavad omale kärpepoliitikat lubada, sest rikkad maksavad selle kinni. Nüüd hakatakse aru saama, et see ei ole võimalik. Rikkaid ei ole nii palju."
Maksutõusud on olnud peamine moodus, millega president Francois Hollande on vähendanud Prantsusmaa eelarvedefitsiiti, et see euronormi saada. Isegi Euroopa Komisjon on Prantsusmaad manitsenud, et riik maksude tõstmise asemel kulusid kärbiks. President ongi lubanud seda järgmisel aastal teha, esialgu veel täpsustamata, kuidas.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Prantsusmaa president Francois Hollande, kelle populaarsusreitingud on rekordmadalal, lubas uusaastakõnes alanud aastal keskenduda kõrge tööpuuduse vähendamisele.
Prantsusmaa maksustab tuumaenergia ja fossiilsete kütuste kasutamise heitmed, et kogunenud miljarditest eurodest rahastada taastuvenergeetika ja energiasäästu arendamist.
Teises kvartalis sai euroala rekordiliselt kaua kestnud majanduslangusest välja, kiireim kasvaja on Portugal, kinnitas Euroopa statistikaamet Eurostat.
Prantsusmaa president ja peaminister on läinud aastal võimule tulekust saadik kehtestanud uusi makse 27 miljardi euro väärtuses ning lähinädalatel valmiv tuleva aasta eelarve lisab veel vähemalt kuus miljardit eurot.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.