• OMX Baltic−0,38%271,89
  • OMX Riga−0,16%862,52
  • OMX Tallinn−0,16%1 731,91
  • OMX Vilnius0,08%1 064,61
  • S&P 5001,09%5 930,85
  • DOW 301,18%42 840,26
  • Nasdaq 1,03%19 572,6
  • FTSE 100−0,11%8 075,43
  • Nikkei 2251,19%39 161,34
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,21
  • EUR/RUB0,00%105,75
  • OMX Baltic−0,38%271,89
  • OMX Riga−0,16%862,52
  • OMX Tallinn−0,16%1 731,91
  • OMX Vilnius0,08%1 064,61
  • S&P 5001,09%5 930,85
  • DOW 301,18%42 840,26
  • Nasdaq 1,03%19 572,6
  • FTSE 100−0,11%8 075,43
  • Nikkei 2251,19%39 161,34
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,21
  • EUR/RUB0,00%105,75
  • 03.10.13, 15:23
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Polli prügila rahastamise vaidlus jätkub

Kuigi OÜ Polli Prügila osanike hulka kuuluvad linnad toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskuse otsust tühistada kahe Lõuna-Eesti Polli jäätmekäitluskeskuse rajamiseks 3,2 miljoni euro eraldamine, soovib enamusosanik asjaga kohtus lõpuni minna.
OÜ-st Polli Prügila kuulub veerand Tartu linnale. Abilinnapea Raimond Tamm märkis, et KIK on teinud mõistliku otsuse ning jäätmekäitlusturul toimunud muutuste tõttu pole Eestis enam vajadust veel ühe prügila järele. Sama kinnitas ka Viljandi abilinnapea Rein Triisa. Hiljuti pani Viljandi linn oma viie-protsendilise osaluse Polli Prügilas ühe euroga müüki. Valga linn on samuti juba varem väljendanud soovi projektist väljuda.
KIKi juhatuse otsuse järgi ei ole OÜ-le Polli Prügila võimalik toetust maksta riigiabiga seotud vastuolude ja muutunud eelduste tõttu, lisaks ei ole taotleja ja projekt muutunud turuolukorra tõttu jätkusuutlik, toetuse saajal ei ole projekti elluviimiseks piisavalt vahendeid ja projekti eesmärki ei ole võimalik saavutada.
Euroopa Komisjon peab toetust riigiabiks. Kaks aastat tagasi tehtud KIKi rahastamise otsus oligi tingimuslik, kuna enne raha andmist pidi Euroopa Komisjon kinnitama, et tegemist ei ole keelatud riigiabiga. Selle aasta märtsis saabunud Komisjoni esindaja kirjas nimetatakse toetust riigiabiks. Vahepealsel ajal on tööle hakanud ka Eesti Energia Iru jäätmepõletustehas ning olemasolevadki prügilad on pidanud prügi puudusel väravaid koomale tõmbama.
Järgmisel esmaspäeval saavad Polli Prügila osanike esindajad kokku, arutamaks, mis ettevõttest saab. Praeguseks ongi tekkinud kummaline olukord, kus omavalitsused, kelle roll peaks olema väga oluline selles prügila projektis, ei soovi enam edasi vaielda ja ettevõttele lisakulusid teha. Samas on Polli Prügila advokaadid vaidlustanud KIKi otsuse.
"See edasivaidlemine tähendab ka osanikele finantsilisi kohustusi ja mina olen veendunud, et Viljandi volikogu sellele teele küll ei lähe," märkis Triisa.
Seda, et kohalikud omavalitsused ei pea projektis osalemist enam vajalikuks, ei sega Polli Prügila juhatuse liikme Aivar Moksi sõnul edasi vaidlemast ning kui kohus ütleb, et raha ei saa, alles siis on asi ka selge.
"KIK peaks siin ka enda süüd nägema, tegid rahastamise otsuse ja kas nad ei suutnud siis ette prognoosida, mis turul juhtuma hakkab? Paar aastat hiljem tühistasid otsuse. Äriprojektidega on aga nii, et mida kauem sa sellega venitad, siis elu läheb vahepeal mööda," viskas Moks kivi ka KIKi suunas.
Omanikud rahastavad. Projektide ja uuringute peale on Polli Prügila kulutanud aastate jooksul 22 000 eurot, ettevõtte mullune kahjum oli 10 000 eurot. Kes finantseerib praegu vaidlusi? "Eks raha omanike käest tuleb, aga ega need summad ei ole nüüd nii suured ka," lausus Moks.
Kui kohalikele omavalitsustele kuulub 35 protsenti Polli Prügilast, siis ülejäänud osa kontrollib MTÜ Lõuna-Eesti Olmejäätmete Ümbertöötlemise Arenduskeskus (LEA). Selle taga on peamiselt MTÜ-dega Eesti Pakendiringlus, Elektroonikaromu ning Eesti Rehviliit seotud äriseltskond, eesotsas Anti Tammeoksaga. Moksi sõnul tulebki edasivaidlemise initsiatiiv enamusosanikult.
KIKi rahastamise taotluse tühistamise otsuses märgitakse, et Polli Prügila peaks eelduslikult väljendama kohalike omavalitsuste avalikke huve ehk täpsemalt seda, et jäätmekäitlus oleks korraldatud võimalikult keskkonnahoidlikult, mõistlikult ja soodsalt. KIK leiab, et avalik huvi mitte teha tõenäoliselt vähemalt sellisel kujul mittevajalikku ja tõenäoliselt ka jätkusuutmatut mitme miljoni euro suurust investeeringut kaalub üles võimaliku OÜ Polli Prügila huvi, isegi kui see peaks mingil põhjusel kokku langema avaliku huviga.
Kommentaar
Tartu abilinnapea Raimond Tamm: KIK tegi mõistliku otsuse
Võrreldes mõne aasta taguse ajaga on olukord Eesti jäätmeturul praeguseks oluliselt muutunud. Avatud on Iru jäätmete põletustehas, kus tegelikult jäätmeid põletatakse väga keskkonnasõbralikult ja saadakse elektri- ja soojusenergiat. Selles olukorras ei ole kohane enam rääkida prügi ladestamisest, see ei ole mõistlik. Meie hinnangul ei ole Polli prügilasse plaanitud ladestusalal perspektiivi ning meie arvates on KIK teinud mõistliku otsuse.
Taustaks
Polli Prügila vaidlustas ka 2011. aasta suvel KIKi otsuse tingimusliku rahaeraldamise kohta. "Oleme seisukohal, et käesoleva toetuse näol ei ole tegemist riigiabiga, sh lubatud riigiabiga ega grupierandiga, mistõttu puudub vajadus teatise esitamiseks Euroopa Komisjonile. Õiguskindluse huvides teatise esitamine pärast taotluse rahuldamist rikub vaide esitaja õigusi," oli Polli Prügilat esindava advokaadibüroo Glikman & Partnerid vandeadvokaadi abi Paul Kerese seisukoht toona KIKile esitatud vaides. Vaide esitaja arvates tekkis neil edasise viivituse tõttu ka varaline kahju.
Samas oli sellise vaide esitamine mõneti ootamatu, sest sama aasta 25. märtsil KIKis toimunud kohtumisel ütles Polli Prügila nõukogu liige Anti Tammeoks, et edaspidiste vaidluste ennetamiseks ja vältimiseks on oluline Euroopa Komisjonilt saada kinnitus riigiabi loa osas. Ta märkis, et see on mõistlik igal juhul, isegi kui vastuse saamiseks kulub kuus kuud.
TASUB TEADA: Polli prügila spndis Tammeoksa lobitööna
Jäätmekäitlusringkondades teatakse, et Polli prügila projekti veab Anti Tammeoks - jäätmeäri üks peamine kulissidetagune niiditõmbaja. Just Tammeoksa lobitööd peetakse määravaks, miks keskkonnaministeeriumis otsustati 2008. aasta sügisel lisada riigi jäätmekava eelnõusse Lõuna-Eestisse prügila rajamine.
2008. aasta alguses oli MTÜ Lõuna-Eesti Olmejäätmete Ümbertöötlemise Arenduskeskus ostnud Karksi vallalt 4,5 miljoni krooniga 8,1 ha suuruse prügimäe kinnistu. Mittetulundusühingu liikmeteks olid siis tootjavastutusorganisatsioonid Eesti Pakendiringlus, Eesti Rehviliit ja Eesti Elektroonikaromu ning jäätmekäitlusettevõtted Cleanaway, Resk ja Adelan Prügivedu.
Ostja lubas Karksi vallale rajada sinna 2009. aastaks Eesti kuuenda prügimäe.
2010. aasta suvel allkirjastas Reformierakonda kuuluv tollane keskkonnaminister Jaanus Tamkivi määruse, millega avas KIKi kaudu rahastatava meetme Kagu-Eestisse prügila rajamiseks. Otsus tekitas jäätmeäriga seotud inimestes imestust, kuna oli teada Eesti Energia plaan rajada Iru soojusjaama kõrvale jäätmepõletusplokk. Tamkivi põhjendas 2011.a alul Äripäevale meetme avamist, et see tehti enne seda, kui selgus konkreetne plaan rajada Iru prügipõletustehas.
2011. aasta kevadel sai Keit Pentusest keskkonnaminister ja ühtlasi ka KIKi nõukogu esimees.
Sama aasta juulikuus otsustas KIKi juhatus toetada Polli prügila rajamist 3,2 miljoni euroga, seda aga tingimusel, kui saadakse Euroopa Komisjonist seisukoht, et tegemist ei ole keelatud riigiabiga.
2012. aasta suvel algatas keskkriminaalpolitsei kriminaalasja Tammeoksa, Mario Sootna ja veel mitme nendega seotud ettevõtja suhtes, kuna kahtlustuse järgi tegelesid nad eurotoetuste KIKilt väljapetmisega.
Tammeoks kutsutakse seejärel tagasi EASi nõukogust ning astub välja ka IRList.
2013. aasta kevadel teatatakse Euroopa Komisjonist, et Polli prügila toetuse näol on tegemist riigiabiga.
2013. aasta juulis tunnistab KIKi juhatus kaks aastat varem tehtud rahastamise otsuse kehtetuks.
Kes on kes
OÜ Polli Prügila osanikud
MTÜ LEA - 65%
Tartu linn -  25,5%
Viljandi linn - 5%
Valga linn - 3,5%
Karksi vald - 1%

Seotud lood

Uudised
  • 16.01.17, 06:30
Mõjuka ärimehe kohtutund
EASi ja KIKi toetusrahade väljapetmise kohtuasjas praeguseks ainsana süüdistatavaks jäänud jäätmekäitlusäri mõjukas niiditõmbaja Anti Tammeoks saab Harju maakohtult otsuse märtsikuus.
Uudised
  • 13.02.17, 18:45
Tammeoksa Hollandi firmast liigub raha tagasi Eestisse
Äripäeva andmetel liikus Eesti Keskkonnateenuste enamusosaluse müügist teenitud raha Hollandis registreeritud firmasse Dommel B.V. See Anti Tammeoksa kontrolli all olev ettevõte on aga ilmunud välja mitmes teises tehingus.
Uudised
  • 02.09.15, 08:15
Jäätmeäri niiditõmbaja pettuseasi jõudis kohtusse
Endine IRLi liige ning EASi nõukogusse kuulunud, jäätmeäris toimetav Anti Tammeoks sai koos kaasosalistega süüdistuse ligi 660 000 euro väljapetmises EASilt ja KIKilt.
Uudised
  • 08.02.13, 05:37
Üllatav raharing
Perekond Rosimannusega seotud Autorollo sasipundart harutades leidsime puukfirmale sarnaneva ettevõtte, mis elab pakendite kogumisega tegeleva MTÜ Eesti Pakendiringlus turjal ja oli ärisuhtes keskkonnaministri isa ettevõttega.
  • ST
Sisuturundus
  • 20.12.24, 18:09
Navalis Group Shipbuilding & Offshore: 2024. aasta tulemused – uute võimaluste ja saavutuste aasta
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.

Äripäeva TOPid

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele