Me teeme töötajate seas iga aasta lõpus rahulolu-uuringu ja meil ei ole küll mingit märki, et naised oleksid rahulolematumad kui mehed, kinnitas ASi Estiko-Plastar juhatuse esimees Triin Anette Kaasik.
Kaasiku sõnul pole tema juhitav ettevõte soolise võrdõiguslikkuse uuringut tellinud, sest ta ei näe, mida nad sellisest uuringust kasu võiksid saada. Tänane Äripäev kirjutab, et ehkki sotsiaalministeerium koolitas välja neli soolise võrdõiguslikkuse uurijat, ei telli ettevõtted neilt uuringuid kuigi innukalt.
"Ma arvan, et me kõik lähtume ikka reaalsest olukorrast, mitte ei taha kellegi kolmanda isiku ehk voliniku uuringut," rääkis Kaasik. "Olen seda meelt, et tänapäeva töötajad hääletavad jalgadega. See tähendab, et kui ei meeldi – olgu tegu siis mehe või naisega –, otsib lihtsalt parema töökoha."
Lõpetuseks ütles Kaasik, et tegelikult on Estiko grupp soolise võrdõiguslikkuse musternäide. "Estiko kolme suurema ettevõtte – Estiko-Plastari, hotelli Dorpat ja Tasku keskuse – eesotsas on naisjuhid," täpsustas Kaasik.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Sotsiaalministeerium koolitas välja organisatsioonide-sisesed soolise võrdõiguslikkuse uurijad, ent ettevõtjad pole nende teenusest huvitatud.
Sihtasutuse Innove mullune uuring näitas, et meie firmas soolist võrdõiguslikkust ei rikuta, ütles mööblifirma OÜ Bellus Furniture tegevjuht Urmas Aun.
Arvestades, et meil on 75 protsenti töötajatest naised, siis ma ei kujuta ette, millist aspekti võiks meil soolise võrdõiguslikkuse kandi pealt üldse uurida, ütles Elvas asuva ASi Enics Eesti tegevjuht Emöke Sogenbits.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.